29.09.2022 - 23.10.2022 Galeria

Fotoreportaż: Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann”

Na przełomie września oraz października 2022 odbyły się obchody 50-lecia instalacji polskiego artysty Władysława Hasiora "Solspann" (Słoneczny Rydwan) w Södertälje, Sztokholm. Projekt był wynikiem współpracy galerii sztuki Södertälje konsthall, regionu Södertälje kommun, organizacji ABF Södertälje-Nykvarn, organizacji Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
W ramach jubileuszu miało miejsce kilka wydarzeń w miejscowości Södertälje. W dniach 29 września – 23 października została zaprezentowana wystawa fotograficzna w centrum Södertälje oraz w lokalu Kringlan w Södertälje, gdzie zostały pokazane obrazy oraz materiały archiwalne odnoszące się do polskiego artysty Władysława Hasiora ze zbiorów galerii Södertälje Konsthall. W środę 12.10 w lokalu Spinnrocken w Södertälje, Sztokholm odbył się wykład Julity Dembowskiej z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, na temat Władysława Hasiorze i jego sztuki. Po wykładzie odbyła się premiera nowego filmu dokumentalnego przedstawiającego pracę Hasiora w Szwecji nad rzeźbą „Solspann” (Słoneczny Rydwan). Ponadto, w sobotę, 22.10 miał miejsce pochód w parku miejskim w Södertälje do instalacji W. Hasiora w celu zapalenia pochodni umieszczonych na rzeźbie. Było to odnowienie tradycji przerwanej przez pandemię COVID-19.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację projektu oraz wszystkim uczestnikom.
Do zobaczenia za rok!from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu

18 stycznia 2023 w Barokowej Sali Muzeum Historycznego (Historiska museet) w Sztokholmie odbył się piękny koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
18 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Pokazy filmu “Tobiasz” oraz rozmowa z

W grudniu 2022 roku odbyły się trzy pokazy filmu „Tobiasz” w kościele św. Eugenii w Sztokholmie, w kościele Svenska Kyrka w Umeå oraz w domu kultury Nattavaara Folkets Hus. Ponadto, publiczność mogła się spotkać z twórcami filmu - polską grupą teatralną o nazwie Teatr Exit.
15 12.2022 19 12.2022 Galeria