29.09.2022 - 23.10.2022 Galeria

Fotoreportaż: Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann”

Na przełomie września oraz października 2022 odbyły się obchody 50-lecia instalacji polskiego artysty Władysława Hasiora "Solspann" (Słoneczny Rydwan) w Södertälje, Sztokholm. Projekt był wynikiem współpracy galerii sztuki Södertälje konsthall, regionu Södertälje kommun, organizacji ABF Södertälje-Nykvarn, organizacji Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
W ramach jubileuszu miało miejsce kilka wydarzeń w miejscowości Södertälje. W dniach 29 września – 23 października została zaprezentowana wystawa fotograficzna w centrum Södertälje oraz w lokalu Kringlan w Södertälje, gdzie zostały pokazane obrazy oraz materiały archiwalne odnoszące się do polskiego artysty Władysława Hasiora ze zbiorów galerii Södertälje Konsthall. W środę 12.10 w lokalu Spinnrocken w Södertälje, Sztokholm odbył się wykład Julity Dembowskiej z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, na temat Władysława Hasiorze i jego sztuki. Po wykładzie odbyła się premiera nowego filmu dokumentalnego przedstawiającego pracę Hasiora w Szwecji nad rzeźbą „Solspann” (Słoneczny Rydwan). Ponadto, w sobotę, 22.10 miał miejsce pochód w parku miejskim w Södertälje do instalacji W. Hasiora w celu zapalenia pochodni umieszczonych na rzeźbie. Było to odnowienie tradycji przerwanej przez pandemię COVID-19.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację projektu oraz wszystkim uczestnikom.
Do zobaczenia za rok!from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.
01 04.2023 Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria