29.09.2022 - 23.10.2022 Galeria

Fotoreportaż: Obchody 50-lecia instalacji Władysława Hasiora „Solspann”

Na przełomie września oraz października 2022 odbyły się obchody 50-lecia instalacji polskiego artysty Władysława Hasiora "Solspann" (Słoneczny Rydwan) w Södertälje, Sztokholm. Projekt był wynikiem współpracy galerii sztuki Södertälje konsthall, regionu Södertälje kommun, organizacji ABF Södertälje-Nykvarn, organizacji Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
W ramach jubileuszu miało miejsce kilka wydarzeń w miejscowości Södertälje. W dniach 29 września – 23 października została zaprezentowana wystawa fotograficzna w centrum Södertälje oraz w lokalu Kringlan w Södertälje, gdzie zostały pokazane obrazy oraz materiały archiwalne odnoszące się do polskiego artysty Władysława Hasiora ze zbiorów galerii Södertälje Konsthall. W środę 12.10 w lokalu Spinnrocken w Södertälje, Sztokholm odbył się wykład Julity Dembowskiej z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, na temat Władysława Hasiorze i jego sztuki. Po wykładzie odbyła się premiera nowego filmu dokumentalnego przedstawiającego pracę Hasiora w Szwecji nad rzeźbą „Solspann” (Słoneczny Rydwan). Ponadto, w sobotę, 22.10 miał miejsce pochód w parku miejskim w Södertälje do instalacji W. Hasiora w celu zapalenia pochodni umieszczonych na rzeźbie. Było to odnowienie tradycji przerwanej przez pandemię COVID-19.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację projektu oraz wszystkim uczestnikom.
Do zobaczenia za rok!from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Polska sztuka współczesna na wystawie „Crossover”

Den 10 november öppnades utställningen “Crossover” i Studio 44 med verk av bl.a. två polska konstnärer, Konrad Juściński och Jacek Smolicki. Under invigningen presenterade konstnärer sina konstverk och intendenter från kollektivet Flat Octopus berättade om projektets tillkomst. Dessutom ägde performances som inspirerades av utställningens tema rum.
10 11.2023 24 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polskie animacje na REX Animation Film

Festiwal REX Animation Film Festival prezentuje co roku selekcję nowych filmów animowanych z Europy. W tej edycji do oficjalnego programu festiwalu zakwalifikowały się cztery polskie produkcje. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pokazach i do zobaczenia za rok!
27 10.2023 02 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert fortepianowy w wykonaniu Matyáša Nováka

W ubiegły piątek na scenie Akademii Muzycznej wystąpił wybitny muzyk Matyáš Novák, który wykonał utwory z krajów grupy V4: Czech, Węgier, Słowacji i Polski.
20 10.2023 Galeria