Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty”
Konferencja zbiega się z 460. rocznicą przybycia Katarzyny Jagiellonki do Turku , w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia 1562. Konferencja dotyczy transferu kulturowego między Polską a Szwecją i Finlandią, od epoki Jagiellonów po zmierzch dynastii Wazów.
Okres rządów Jagiellonów trwający przez stulecia, aż do schyłki II połowy XVII wieku, kiedy rozpoczęło się panowanie władców z domu Wazów to czas, kiedy Rzeczpospolita pozostawała potęgą (terytorialną i militarną) w ówczesnej Europie. Władcy z dynastii Jagiellonów a potem Wazów zawierali mariaże z dworami np. niemieckimi, czeskim, węgierskim czy szwedzkim, co skutkowało zintensyfikowanym kontaktem kultury polskiej z innymi kulturami. Ówczesna Rzeczpospolita Obojga Narodów, była państwem wielokulturowym: zamieszkiwali ją nie tylko Polacy, Litwini, ale także Niemcy, Żydzi, Szwedzi, Szkoci, Tatarzy inni.
Celem konferencji jest przyjrzenie się zjawisku transferu kulturowego pomiędzy kulturą polską i innymi kulturami (szczególnie skandynawską) we wzmiankowanym okresie. Zaproszenie do rozważań nad nim kierujemy do literaturoznawców, historyków, językoznawców, kulturoznawców, historyków sztuki, religioznawców, teatrologów i przedstawicieli szeroko pojmowanej humanistyki, którzy są zainteresowani badaniem wzmiankowanego okresu.
Główne zagadnienia:
- Rzeczpospolita Obojga Narodów jako państwo wielokulturowe (z perspektywy nauk o historii, literaturze, sztuce ect.)
-wielojęzyczność i wielokulturowość literatury Rzeczypospolitej Obojga Narodów - twórcy zagraniczni w Polsce Jagiellonów i Wazów
- wpływ kultury polskiej na kulturę i sztukę innych państw
- transfer wzorów zagranicznych na grunt polskiej literatury, sztuki i kultury
- zbiory polskich zabytków piśmienniczych za granicą: perspektywy badawcze
- obraz cudzoziemców i innych krajów w piśmiennictwie polskim okresu XVI i XVII wieku
- „wędrówki” tekstów, czyli o czytaniu, powielaniu, tłumaczeniach i przeróbkach
Opis po angielsku:
Harmonogram i lista uczestników (z Polski, Finlandii i Szwecji):
Organizatorzy: Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie, Turku Centre for Medieval and Early Modern Studies (TUCEMEMS) przy Uniwersytecie w Turku (Turun Yliopisto) we współpracy z Ambasadą RP w Helsinkach i Instytutem Polskim w Sztokholmie.