12.12.2022 Historia, Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty”

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.

Konferencja zbiega się z 460. rocznicą przybycia Katarzyny Jagiellonki do Turku , w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia 1562. Konferencja dotyczy transferu kulturowego między Polską a Szwecją i Finlandią, od epoki Jagiellonów po zmierzch dynastii Wazów.


Okres rządów Jagiellonów trwający przez stulecia, aż do schyłki II połowy XVII wieku, kiedy rozpoczęło się panowanie władców z domu Wazów to czas, kiedy Rzeczpospolita pozostawała potęgą (terytorialną i militarną) w ówczesnej Europie. Władcy z dynastii Jagiellonów a potem Wazów zawierali mariaże z dworami np. niemieckimi, czeskim, węgierskim czy szwedzkim, co skutkowało zintensyfikowanym kontaktem kultury polskiej z innymi kulturami. Ówczesna Rzeczpospolita Obojga Narodów, była państwem wielokulturowym: zamieszkiwali ją nie tylko Polacy, Litwini, ale także Niemcy, Żydzi, Szwedzi, Szkoci, Tatarzy inni.


Celem konferencji jest przyjrzenie się zjawisku transferu kulturowego pomiędzy kulturą polską i innymi kulturami (szczególnie skandynawską) we wzmiankowanym okresie. Zaproszenie do rozważań nad nim kierujemy do literaturoznawców, historyków, językoznawców, kulturoznawców, historyków sztuki, religioznawców, teatrologów i przedstawicieli szeroko pojmowanej humanistyki, którzy są zainteresowani badaniem wzmiankowanego okresu.


Główne zagadnienia:

  • Rzeczpospolita Obojga Narodów jako państwo wielokulturowe (z perspektywy nauk o historii, literaturze, sztuce ect.)
    -wielojęzyczność i wielokulturowość literatury Rzeczypospolitej Obojga Narodów
  • twórcy zagraniczni w Polsce Jagiellonów i Wazów
  • wpływ kultury polskiej na kulturę i sztukę innych państw
  • transfer wzorów zagranicznych na grunt polskiej literatury, sztuki i kultury
  • zbiory polskich zabytków piśmienniczych za granicą: perspektywy badawcze
  • obraz cudzoziemców i innych krajów w piśmiennictwie polskim okresu XVI i XVII wieku
  • „wędrówki” tekstów, czyli o czytaniu, powielaniu, tłumaczeniach i przeróbkach




Opis po angielsku:







Harmonogram i lista uczestników (z Polski, Finlandii i Szwecji):







Organizatorzy:  Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie, Turku Centre for Medieval and Early Modern Studies (TUCEMEMS) przy Uniwersytecie w Turku (Turun Yliopisto) we współpracy z Ambasadą RP w Helsinkach i Instytutem Polskim w Sztokholmie. 
Scheduled Historia Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia