7.12.2022 Kino, Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1962). Pamięci operatora Jerzego Lipmana 1922-1983.

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.

Pokaz odbędzie się 7 grudnia 2022 roku o godzinie 18:00 w Bio Mauritz, Filmhuset w Sztokholmie.

Film zainaugurują dwa krótkie wystąpienia prof. Katarzyny Taras z PWSFTviT w Łodzi oraz szwedzkiego producenta filmowego, Johana Edströma.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale należy się zarejestrować wysyłając zgłoszenie na sztokholm@instytutpolski.pl, najpóźniej do 6 grudnia 2022.

Do zobaczenia!

Projekt organizowany jest przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z organizacją FSF Föreningen Sveriges Filmfotografer oraz z IMAGO – International Federation of Cinematographers.
O filmie

„Jak jest dwóch na pokładzie to jeden jest kapitanem” – Roman Polański

„Nóż w wodzie” to pierwszy film fabularny Romana Polańskiego nakręcony w Polsce w 1962 roku. Ten psychologiczny thriller był przełomowy zarówno w karierze Polańskiego, jak i dla gatunku thrillera w ogóle, m.in. jako pierwszy polski kandydat do Oscara został nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (1964).

“Historia jest prosta, wręcz banalna. Andrzej, znany dziennikarz sportowy, wyjeżdża ze swą znacznie młodszą i atrakcyjną żoną Krystyną na krótki wypoczynek na Mazury. Prowadzony przez niego samochód zostaje zatrzymany na szosie przez młodego autostopowicza, przy czym omal nie dochodzi do wypadku, bo chłopak do ostatniej chwili nie schodzi z drogi pędzącego pojazdu, zmuszając Andrzeja do gwałtownego hamowania. Ta brawura imponuje dziennikarzowi, decyduje się zabrać chłopaka do samochodu. W przystani na małżonków czeka piękny jacht. Chłopak daje się namówić do wejścia na pokład i jacht wypływa na jeziora.” (źródło: Filmpolski.pl)

Tytuł: Nóż w wodzie

Reżyseria: Roman Polański

Język: polski, z angielskimi napisami

Scenariusz: Jakub Goldberg, Roman Polański, Jerzy Skolimowski

Zdjęcia: Jerzy Lipman

Premiera: 1962

Długość: 94 minuty

Gatunek: Dramat, Thriller

Obsada: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz, Anna Ciepielewska
Scheduled Kino >Wydarzenia

Trzecia edycja V4 Film Dagar/V4 Film Days

W dniach 22-25 lutego 2023 odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego V4 Film Dagar/V4 Film Days! Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane cztery niezwykłe współczesne filmy z Węgier, Czech, Słowacji i Polski w kinie studyjnym Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
22 02.2023 25 02.2023 Kino, Wydarzenia

Wieczór na temat Władysława Hasiora: pokaz filmowy

W 2022 roku odbyło się w Sztokholmie kilka wydarzeń poświęconych polskiemu artyście Władysławowi Hasiorowi w ramach współpracy między galerią sztuki Södertälje konsthall, uniwersytetem Södertörn högskola, Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz stowarzyszeniem Kulturhistoriska Föreningen i Södertälje. W środę, 8 lutego o godz. 18 odbędzie się kolejny pokaz filmowy oraz wykład o twórczości Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy!
08 02.2023 Design, Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF - Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!
06 02.2023 12 02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia