4.11.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokaz filmu o Czesławie Słani na NorrPhil 2022

Jesienne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – odbyło się 4 listopada 2022 w godzinach 10.00-15.00 podczas wystawy znaczków i pocztówek NorrPhil 2022 w Täby.

4 listopada w Täby rozpoczęła się trzydniowa wystawa znaczków i widokówek NorrPhil 2022. Towarzystwo Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – miało na niej swoje stoisko. Slaniasamfundet od dwóch lat współpracuje z Instytutem Polskim w Sztokholmie, promując postać wybitnego polskiego artysty. Slaniasamfundet przygotowało też w ramach NorrPhil, we współpracy z Instytutem Polskim, bogaty program, w którym znalazł się wykład szwedzko-chorwackiego rytownika Zlatko Jakuša o technicznych aspektach pracy rytownika znaczków i wspomnieniach związanych z Czesławem Słanią oraz prezentacja Jana Larssona o jamajskich znaczkach Czesława Słani. Została również zaprezentowana współpraca z Instytutem Polskim oraz odbył się pokaz filmu ”Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski i Teresa Pawlak o słynnym rytowniku”. Pokaz filmu odbył się w obecności bohaterów filmu – dwójki przyjaciół Czesława Słani i miłośników jego twórczości, którzy podzielili się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani.

Na koniec odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dwóm osobom zasłużonym dla Slaniasamfundet, które decyzją zarządu Towarzystwa zostały mianowane honorowymi członkami Slaniasamfundet. ”Za wyśmienity wkład w czczenie pamięci Czesława Słani i działalność na rzecz Slaniasamfundet” dyplom otrzymał Dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz oraz menadżer projektów Instytutu Michał Piotrowski, których wytężona praca podczas współpracy ze Slaniasamfundet doprowadziła m.in. do wydania książki o Czesławie Słani.

Wydarzenie zostało licznie odwiedzone przez filatelistów ze Szwecji, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Po odwiedzeniu stoiska Towarzystwa Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – towarzystwo zyskało wielu nowych członków.


























Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria