4.11.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokaz filmu o Czesławie Słani na NorrPhil 2022

Jesienne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – odbyło się 4 listopada 2022 w godzinach 10.00-15.00 podczas wystawy znaczków i pocztówek NorrPhil 2022 w Täby.

4 listopada w Täby rozpoczęła się trzydniowa wystawa znaczków i widokówek NorrPhil 2022. Towarzystwo Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – miało na niej swoje stoisko. Slaniasamfundet od dwóch lat współpracuje z Instytutem Polskim w Sztokholmie, promując postać wybitnego polskiego artysty. Slaniasamfundet przygotowało też w ramach NorrPhil, we współpracy z Instytutem Polskim, bogaty program, w którym znalazł się wykład szwedzko-chorwackiego rytownika Zlatko Jakuša o technicznych aspektach pracy rytownika znaczków i wspomnieniach związanych z Czesławem Słanią oraz prezentacja Jana Larssona o jamajskich znaczkach Czesława Słani. Została również zaprezentowana współpraca z Instytutem Polskim oraz odbył się pokaz filmu ”Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski i Teresa Pawlak o słynnym rytowniku”. Pokaz filmu odbył się w obecności bohaterów filmu – dwójki przyjaciół Czesława Słani i miłośników jego twórczości, którzy podzielili się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani.

Na koniec odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dwóm osobom zasłużonym dla Slaniasamfundet, które decyzją zarządu Towarzystwa zostały mianowane honorowymi członkami Slaniasamfundet. ”Za wyśmienity wkład w czczenie pamięci Czesława Słani i działalność na rzecz Slaniasamfundet” dyplom otrzymał Dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz oraz menadżer projektów Instytutu Michał Piotrowski, których wytężona praca podczas współpracy ze Slaniasamfundet doprowadziła m.in. do wydania książki o Czesławie Słani.

Wydarzenie zostało licznie odwiedzone przez filatelistów ze Szwecji, Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Po odwiedzeniu stoiska Towarzystwa Przyjaciół Czesława Słani – Slaniasamfundet – towarzystwo zyskało wielu nowych członków.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria