3.12.2022 Galeria

Fotoreportaż: Koncert bożonarodzeniowy chóru Chorus Polonicus Gothoburgensis

3 grudnia 2022 roku chór Chorus Polonicus Gothoburgensis wystąpił pod dyrygenturą Wojciecha Głucha w ramach koncertu bożonarodzeniowego w katedrze Domkyrkan w Göteborgu!

Chór Chorus Polonicus Gothoburgensis występuje co roku w katedrze Domkyrkan w Göteborgu prezentując polskie, szwedzkie i zagraniczne kolędy. Również w tym roku organizacja Polonia Center zaprosiła na koncert świąteczny 3 grudnia wraz z poczęstunkiem zorganizowanym w Domu Polskim w Göteborgu, gdzie goście mogli poznać staropolskie tradycje bożonarodzeniowe i spróbować polskich potraw świątecznych. Koncert został zorganizowany przez Polonia Center we współpracy z m.in. Ambasadą Polski w Szwecji oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Spotkanie zapoczątkowało cykl pod hasłem „Czego Polacy i Szwedzi mogą się od siebie nauczyć”. Polonia Center w najbliższych tygodniach opublikuje na swojej stronie kolejne informacje na temat tej serii spotkań. Pierwszym wykładowcą podczas styczniowego zebrania będzie historyk – docent Piotr Wawrzeniuk z Försvarshögskolan w Sztokholmie. Serdecznie zapraszamy!


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria