7.12.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1962). Pamięci operatora Jerzego Lipmana 1922-1983.

W środę, 7 grudnia 2022 r. został pomyślnie zrealizowany projekt “Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1962). Pamięci operatora Jerzego Lipmana 1922-1983.”, zorganizowany z okazji 60. rocznicy premiery filmu oraz 100. rocznicy urodzin wybitnego polskiego operatora Jerzego Lipmana.

W ramach wydarzenia odbyły się dwa wystąpienia: prof. Katarzyny Taras z PWSFTviT w Łodzi oraz szwedzkiego producenta filmowego, Johana Edströma, w ramach których publiczność usłyszała historie zza kulis produkcji “Noża w wodzie” Romana Polańskiego oraz zobaczyła fragment oryginalnego sprzętu użytego przez operatora Jerzego Lipmana podczas zdjęć do filmu. Prof. Taras przekazała ponadto specjalną wiadomość od Pani Eugenii Lipman, żony operatora Jerzego Lipmana, która opowiedziała nieco więcej na temat stosunku męża do reżysera Romana Polańskiego oraz samej produkcji filmowej. Następnie został zaprezentowany „Nóż w wodzie” w wersji oryginalnej z angielskimi napisami. Film jest debiutem fabularnym reżysera Romana Polańskiego i został nakręcony w Polsce w 1961 roku. Ten psychologiczny thriller był przełomowy zarówno w karierze Polańskiego, jak i dla gatunku thrillera w ogóle, m.in. jako pierwszy polski kandydat do Oscara został nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (1964).

Wydarzenie odbyło się w prestiżowym kinie sztokholmskim Bio Mauritz, Filmhuset Stockholm i było zorganizowane przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z organizacją FSF Föreningen Sveriges Filmfotografer oraz z IMAGO – International Federation of Cinematographers.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria