7.12.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1962). Pamięci operatora Jerzego Lipmana 1922-1983.

W środę, 7 grudnia 2022 r. został pomyślnie zrealizowany projekt “Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1962). Pamięci operatora Jerzego Lipmana 1922-1983.”, zorganizowany z okazji 60. rocznicy premiery filmu oraz 100. rocznicy urodzin wybitnego polskiego operatora Jerzego Lipmana.

W ramach wydarzenia odbyły się dwa wystąpienia: prof. Katarzyny Taras z PWSFTviT w Łodzi oraz szwedzkiego producenta filmowego, Johana Edströma, w ramach których publiczność usłyszała historie zza kulis produkcji “Noża w wodzie” Romana Polańskiego oraz zobaczyła fragment oryginalnego sprzętu użytego przez operatora Jerzego Lipmana podczas zdjęć do filmu. Prof. Taras przekazała ponadto specjalną wiadomość od Pani Eugenii Lipman, żony operatora Jerzego Lipmana, która opowiedziała nieco więcej na temat stosunku męża do reżysera Romana Polańskiego oraz samej produkcji filmowej. Następnie został zaprezentowany „Nóż w wodzie” w wersji oryginalnej z angielskimi napisami. Film jest debiutem fabularnym reżysera Romana Polańskiego i został nakręcony w Polsce w 1961 roku. Ten psychologiczny thriller był przełomowy zarówno w karierze Polańskiego, jak i dla gatunku thrillera w ogóle, m.in. jako pierwszy polski kandydat do Oscara został nominowany w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (1964).

Wydarzenie odbyło się w prestiżowym kinie sztokholmskim Bio Mauritz, Filmhuset Stockholm i było zorganizowane przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z organizacją FSF Föreningen Sveriges Filmfotografer oraz z IMAGO – International Federation of Cinematographers.


Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria