9.12.2022 - 11.12.2022 Galeria Zita Folket BIo, Stockholm

Fotoreportaż: European Film Festival 2022 w Sztokholmie 🗺

W dniach 9-11 grudnia 2022 roku w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie odbyła się druga edycja European Film Festival! Organizacja EUNIC Stockholm, której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji zaprezentowały specjalne pokazy najnowszych uznanych przez krytyków filmów europejskich.

W tym roku wybranych zostało 11 filmów europejskich, nagrodzonych zarówno w krajach produkcji, jak i na międzynarodowych festiwalach. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostały pokazane filmy stworzone przez młodych europejskich reżyserów, którzy skupili się na takich tematach jak poszukiwanie tożsamości i pamięci, a także na refleksji jaką pozycję kino europejskie zajmuje wobec zmian dynamicznych zachodzących obecnie na świecie. Ponadto, festiwal odwiedziło wielu znakomitych filmoznawców, m.in. polski producent filmowy Michał Hudzikowski ze Studia Munka w Polsce.

Polski film „Chleb i sól” Damiana Kocura (2022), pokazany na festiwalu, opowiada historię młodego pianisty, Tymoteusza, studenta Akademii Muzycznej w Warszawie, który wraca do rodzinnego miasteczka na wakacje, gdzie centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. Początkowo normalna relacja z obcokrajowcami przekształca się z czasem w konflikt, co staje się początkiem do tej filmowej opowieści o ksenofobii, ale również o pasji muzycznej, ambicji i poszukiwaniu tożsamości. „Chleb i sól” zdobył nagrody festiwali w Wenecji i Gdyni. (źródło: Culture.pl oraz Filmpolski.pl)

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom festiwalu, szczególnie tym obecnym na polskim pokazie, którzy wzięli udział w niezmiernie ciekawej dyskusji po filmie! Do zobaczenia za rok!

European Film Festival został organizowany przez EUNIC Stockholm we współpracy z reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji.


from to
Scheduled Galeria
Zita Folket BIo, Stockholm Map

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria