9.12.2022 - 11.12.2022 Galeria Zita Folket BIo, Stockholm

Fotoreportaż: European Film Festival 2022 w Sztokholmie 🗺

W dniach 9-11 grudnia 2022 roku w kinie Zita Folkets Bio w Sztokholmie odbyła się druga edycja European Film Festival! Organizacja EUNIC Stockholm, której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji zaprezentowały specjalne pokazy najnowszych uznanych przez krytyków filmów europejskich.

W tym roku wybranych zostało 11 filmów europejskich, nagrodzonych zarówno w krajach produkcji, jak i na międzynarodowych festiwalach. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zostały pokazane filmy stworzone przez młodych europejskich reżyserów, którzy skupili się na takich tematach jak poszukiwanie tożsamości i pamięci, a także na refleksji jaką pozycję kino europejskie zajmuje wobec zmian dynamicznych zachodzących obecnie na świecie. Ponadto, festiwal odwiedziło wielu znakomitych filmoznawców, m.in. polski producent filmowy Michał Hudzikowski ze Studia Munka w Polsce.

Polski film „Chleb i sól” Damiana Kocura (2022), pokazany na festiwalu, opowiada historię młodego pianisty, Tymoteusza, studenta Akademii Muzycznej w Warszawie, który wraca do rodzinnego miasteczka na wakacje, gdzie centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo powstały bar z kebabem. Początkowo normalna relacja z obcokrajowcami przekształca się z czasem w konflikt, co staje się początkiem do tej filmowej opowieści o ksenofobii, ale również o pasji muzycznej, ambicji i poszukiwaniu tożsamości. „Chleb i sól” zdobył nagrody festiwali w Wenecji i Gdyni. (źródło: Culture.pl oraz Filmpolski.pl)

Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom festiwalu, szczególnie tym obecnym na polskim pokazie, którzy wzięli udział w niezmiernie ciekawej dyskusji po filmie! Do zobaczenia za rok!

European Film Festival został organizowany przez EUNIC Stockholm we współpracy z reprezentacją Komisji Europejskiej w Szwecji.


from to
Scheduled Galeria
Zita Folket BIo, Stockholm Map

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon –

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.
29 01.2023 Galeria