15.12.2022 - 19.12.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Pokazy filmu “Tobiasz” oraz rozmowa z twórcami w Sztokholmie, Umeå oraz Nattavaara

Serdecznie zapraszamy na pokazy filmu „Tobiasz” oraz spotkanie z twórcami - polską grupą teatralną Teatr Exit: 15 grudnia o godz. 19 w Kościele St. Eugenia w Sztokholmie, 16 grudnia o godz. 19 w Kościele Svenska Kyrkan w Umeå oraz 19 grudnia o godz. 19 w lokalu Nattavaara Folkets Hus.

Wstęp wolny!

TEATR EXIT z Krakowa to w większości osoby niepełnosprawne. Aktorzy teatru to osoby przepełnione radością życia, otwarcie deklarujące, że owa radość jest darem Boga. Świat często patrzy na nich przez pryzmat ich niedoskonałości, kwestionuje wartość ich egzystencji. Podróż do Szwecji, w szczególności do Nattavaara, do owego położonego za kołem podbiegunowym jądra ciemności będzie dla artystów Teatru Exit otwarciem kolejnego projektu, opowiadającego o odwiecznej walce światła z ciemnością. Reżyser filmu „Tobiasz” – Maciej Sikorski chciałby zawieźć na Północ światło zdeponowane w niepełnosprawnych aktorach – miłość, szczerość, zaufanie Bogu, bezinteresowną wiarę. Pokazy filmu będą okazją do spotkań, rozmów i nawiązania być może trwałych relacji. Aktorzy opowiedzą jakim szczęściem jest dla nich granie w teatrze, zaświadczą, że to nie zdrowie i bogactwo jest źródłem prawdziwego szczęścia.

Realizacja:

Maciej Sikorski – scenariusz i reżyseria

Emil Książczak – zdjęcia

Rafał Urbański – kierownictwo produkcji

Fundacja Budzenie Pasji – producent wykonawczy

Instytut Polski w Sztokholmie jest jednym z partnerów wydarzenia.
from to
Scheduled Historia >Kino >Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia