15.12.2022 - 19.12.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokazy filmu “Tobiasz” oraz rozmowa z twórcami w Sztokholmie, Umeå oraz Nattavaara

W grudniu 2022 roku odbyły się trzy pokazy filmu „Tobiasz” w kościele św. Eugenii w Sztokholmie, w kościele Svenska Kyrka w Umeå oraz w domu kultury Nattavaara Folkets Hus. Ponadto, publiczność mogła się spotkać z twórcami filmu - polską grupą teatralną o nazwie Teatr Exit.

Dyrektor Teatru Exit, Maciej Sikorski, przyjechał do Szwecji specjalnie, aby zaprezentować swoją działalność teatralną oraz najnowszy film „Tobiasz” w trzech ww. lokalizacjach. Aktorzy teatru to w większości osoby niepełnosprawne, przepełnione radością życia i nadzieją. Podróż do Szwecji, w szczególności do Nattavaara, do owego położonego za kołem podbiegunowym jądra ciemności, była dla artystów Teatru Exit otwarciem kolejnego projektu, opowiadającego o odwiecznej walce światła z ciemnością. Nazwa miasteczka Nattavaara, które znajduje się na kole podbiegunowym, od razu przypadła do gustu reżyserowi Sikorskiemu, który poszukiwał miejsca symbolizującego przesłanie jego następnej filmowej produkcji – Filmu o proroku Eliaszu.

Piękne zdjęcia wykonały Joanna Porankiewicz-Asplund, Ewa Mickels oraz wicedyrektor Instytutu Polskiego Marta Poznańska, które były obecne podczas pokazów w Umeå oraz w Nattavaara. Jeden z wieczorów zakończył się nawet zorzą polarną na lapońskim niebie!

Podczas wizyty kręcony był także film dokumentalny o pobycie Teatru Exit w Szwecji 👉 https://twitter.com/PLinstStockholm/status/1604842993009270784?fbclid=IwAR30CytJFfF2v0RMcPcwvvCh3jmX6kN770dI8zJFeWZmsi05NXD9evItr3k 

Instytut Polski w Sztokholmie był jednym z partnerów projektu.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria