15.12.2022 - 19.12.2022 Galeria

Fotoreportaż: Pokazy filmu “Tobiasz” oraz rozmowa z twórcami w Sztokholmie, Umeå oraz Nattavaara

W grudniu 2022 roku odbyły się trzy pokazy filmu „Tobiasz” w kościele św. Eugenii w Sztokholmie, w kościele Svenska Kyrka w Umeå oraz w domu kultury Nattavaara Folkets Hus. Ponadto, publiczność mogła się spotkać z twórcami filmu - polską grupą teatralną o nazwie Teatr Exit.

Dyrektor Teatru Exit, Maciej Sikorski, przyjechał do Szwecji specjalnie, aby zaprezentować swoją działalność teatralną oraz najnowszy film „Tobiasz” w trzech ww. lokalizacjach. Aktorzy teatru to w większości osoby niepełnosprawne, przepełnione radością życia i nadzieją. Podróż do Szwecji, w szczególności do Nattavaara, do owego położonego za kołem podbiegunowym jądra ciemności, była dla artystów Teatru Exit otwarciem kolejnego projektu, opowiadającego o odwiecznej walce światła z ciemnością. Nazwa miasteczka Nattavaara, które znajduje się na kole podbiegunowym, od razu przypadła do gustu reżyserowi Sikorskiemu, który poszukiwał miejsca symbolizującego przesłanie jego następnej filmowej produkcji – Filmu o proroku Eliaszu.

Piękne zdjęcia wykonały Joanna Porankiewicz-Asplund, Ewa Mickels oraz wicedyrektor Instytutu Polskiego Marta Poznańska, które były obecne podczas pokazów w Umeå oraz w Nattavaara. Jeden z wieczorów zakończył się nawet zorzą polarną na lapońskim niebie!

Podczas wizyty kręcony był także film dokumentalny o pobycie Teatru Exit w Szwecji 👉 https://twitter.com/PLinstStockholm/status/1604842993009270784?fbclid=IwAR30CytJFfF2v0RMcPcwvvCh3jmX6kN770dI8zJFeWZmsi05NXD9evItr3k 

Instytut Polski w Sztokholmie był jednym z partnerów projektu.


from to
Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria