18.01.2023 Galeria Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm

Fotoreportaż: Koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 🗺

18 stycznia 2023 w Barokowej Sali Muzeum Historycznego (Historiska museet) w Sztokholmie odbył się piękny koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wspaniali soliści warszawskiej Filharmonii im. Traugutta – Katarzyna Szymkowiak (mezzosopran), Krzysztof Kur (tenor), Witold Żołądkiewicz (baryton) i Ewa Pelwecka (fortepian) – wykonali piękny program z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Michała Kleofasa Ogińskiego oraz autentycznymi pieśniami z okresu Powstania Styczniowego, m.in. Marsz strzelców, Czarna sukienka, Pieśń wojenna, Czarny krzyżyk, Dumka i Melodia (Z gór gdzie dźwigali).

Wystąpił również białoruski chór April And Swedish Belarusians, litewska grupa BITKRĖSLĖ oraz ukraińska pianistka Natalya Pasichnyk. Wieczór rozpoczął się od recytacji szwedzkiego wiersza z 1863 roku pt. „Polen lider” (Polska cierpi) napisanego w solidarności z powstańcami w wykonaniu szwedzkiego aktora Björna Sällqvista, potomka polskiego uczestnika Powstania Styczniowego.

Koncert otworzył Dyrektor Instytutu Polskiego, Paweł Ruszkiewicz wraz z Ambasador RP w Sztokholmie Joanną Hofman i reprezentanci współorganizatorów koncertu: Donatas Butkus z Ambasady Litwy, Dmitri Vasserman Ambasady Wolnej Białorusi, Natalya Pasichnyk z Instytutu Ukraińskiego oraz Viktoria Plakhotniuk z Ambasady Ukrainy.

Na koncert przybyło ok. 150 widzów. Po koncercie goście mogli podzielić się wrażeniami podczas małej recepcji zorganizowanej przez partnerów wydarzenia połączonej z mini-wystawą, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wystawa prezentowała oryginały pierwszych stron szwedzkiej gazety Illustrerad tidning z 1863 roku z artykułami komentującymi przebieg Powstania Styczniowego i drzeworytami przedstawiającymi postaci związane z Powstaniem – pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura, udostępnione przez Fundację 1863.PL. Został też zaprezentowany oryginalny sztandar z Powstania należący do p. Jolanty Halkiewicz ze Sztokholmu.

Organizatorzy: Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Filharmonią im. R. Traugutta i Fundacją 1863.PL we współpracy z Ambasadą Litwy, Ambasadą Wolnej Białorusi, Instytutem Ukraińskim, Ambasadą Ukrainy oraz Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

Zdjęcia: Paweł Kania NordFOTO


Scheduled Galeria
Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm Map

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria