18.01.2023 Galeria Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm

Fotoreportaż: Koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 🗺

18 stycznia 2023 w Barokowej Sali Muzeum Historycznego (Historiska museet) w Sztokholmie odbył się piękny koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wspaniali soliści warszawskiej Filharmonii im. Traugutta – Katarzyna Szymkowiak (mezzosopran), Krzysztof Kur (tenor), Witold Żołądkiewicz (baryton) i Ewa Pelwecka (fortepian) – wykonali piękny program z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Michała Kleofasa Ogińskiego oraz autentycznymi pieśniami z okresu Powstania Styczniowego, m.in. Marsz strzelców, Czarna sukienka, Pieśń wojenna, Czarny krzyżyk, Dumka i Melodia (Z gór gdzie dźwigali).

Wystąpił również białoruski chór April And Swedish Belarusians, litewska grupa BITKRĖSLĖ oraz ukraińska pianistka Natalya Pasichnyk. Wieczór rozpoczął się od recytacji szwedzkiego wiersza z 1863 roku pt. „Polen lider” (Polska cierpi) napisanego w solidarności z powstańcami w wykonaniu szwedzkiego aktora Björna Sällqvista, potomka polskiego uczestnika Powstania Styczniowego.

Koncert otworzył Dyrektor Instytutu Polskiego, Paweł Ruszkiewicz wraz z Ambasador RP w Sztokholmie Joanną Hofman i reprezentanci współorganizatorów koncertu: Donatas Butkus z Ambasady Litwy, Dmitri Vasserman Ambasady Wolnej Białorusi, Natalya Pasichnyk z Instytutu Ukraińskiego oraz Viktoria Plakhotniuk z Ambasady Ukrainy.

Na koncert przybyło ok. 150 widzów. Po koncercie goście mogli podzielić się wrażeniami podczas małej recepcji zorganizowanej przez partnerów wydarzenia połączonej z mini-wystawą, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wystawa prezentowała oryginały pierwszych stron szwedzkiej gazety Illustrerad tidning z 1863 roku z artykułami komentującymi przebieg Powstania Styczniowego i drzeworytami przedstawiającymi postaci związane z Powstaniem – pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura, udostępnione przez Fundację 1863.PL. Został też zaprezentowany oryginalny sztandar z Powstania należący do p. Jolanty Halkiewicz ze Sztokholmu.

Organizatorzy: Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Filharmonią im. R. Traugutta i Fundacją 1863.PL we współpracy z Ambasadą Litwy, Ambasadą Wolnej Białorusi, Instytutem Ukraińskim, Ambasadą Ukrainy oraz Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

Zdjęcia: Paweł Kania NordFOTO


Scheduled Galeria
Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm Map

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria