18.01.2023 Historia, Muzyka, Wydarzenia Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm

Koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 🗺

18 stycznia 2023 o godz. 18.30 w Barokowej Sali Muzeum Historycznego (Historiska museet) w Sztokholmie rozpoczyna się koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Zostanie zaprezentowany specjalny program z muzyką m.in. Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki oraz autentycznymi pieśniami z okresu Powstania Styczniowego w wykonaniu artystów warszawskiej Filharmonii im. Traugutta:

Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran

Krzysztof Kur – tenor

Witold Żołądkiewicz – baryton

Ewa Pelwecka – fortepian

Wystąpią również: białoruski chór April And Swedish Belarusians, litewska grupa BITKRĖSLĖ, ukraińska pianistka Natalya Pasichnyk oraz szwedzki aktor Björn Sällqvist (potomek polskiego uczestnika Powstania Styczniowego).

Częścią wydarzenia jest również mini-wystawa prezentująca oryginały pierwszych stron szwedzkiej gazety Illustrerad tidning z 1863 roku z artykułami komentującymi przebieg Powstania Styczniowego i drzeworytami przedstawiającymi postaci związane z Powstaniem – z kolekcji Krzysztofa Kura, udostępnione przez Fundację 1863.PL. Zostanie też pokazany oryginalny sztandar z Powstania należący do Jolanty Halkiewicz ze Sztokholmu.

Organizatorzy: Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Filharmonią im. R. Traugutta i Fundacją 1863.PL we współpracy z Ambasadą Litwy, Ambasadą Wolnej Białorusi, Instytutem Ukraińskim, Ambasadą Ukrainy oraz Muzeum Historycznym w Sztokholmie.


Scheduled Historia >Muzyka >Wydarzenia
Historiska museet, Narvavägen 13-17, Stockholm Map

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia