13.02.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia Rönnells antikvariat, Trygghuset på Birger Jarlsgatan 32 i Stockholm

Premiera tomiku poetyckiego, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”): Wieczór o Adamie Zagajewskim w Rönnells antikvariat w Sztokholmie 🗺

W lutym ma premierę tomik poetycki, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”) z poezją Adama Zagajewskiego – jednego z najważniejszych polskich poetów – w szwedzkim przekładzie Ireny Grönberg oraz przedmową tłumaczki i krytyczki literackiej Emi-Simone Zawall (Norstedts, 2023).

W związku z wydaniem tomiku “Det sanna livet” wieczór 13 lutego 2023 w godz. 17-19 zostanie poświęcony prezentacji tego zbioru poezji Adam Zagajewskiego w antykwariacie Rönnells antikvariat w Sztokholmie! Tomik zaprezentują: poetka Jenny Tunedal, tłumaczka Irena Grönberg oraz tłumaczka i krytyczka literacka Emi-Simone Zawall.

Wstęp wolny, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.

Serdecznie zapraszamy!

Polski poeta Adam Zagajewski odszedł w 2021 roku, ale jego wiersze nie przestają oddziaływać na czytelników. W 2000 roku Zagajewski otrzymał szwedzką nagrodę literacką im. Tomasa Tranströmera: „Za to, że w swojej podróży po współczesnej Europie promuje wartości wolności ducha, i, łącząc mistycyzm z humorem, odsłania ukrytą codzienność.”. Poeta był wielokrotnie wymieniany wśród faworytów do Literackiej Nagrody Nobla, a jego twórczość przez lata zyskała ogromne uznanie na arenie międzynarodowej.

Nowo wydany tomik poetycki “Det sanna livet” (Norstedts, 2023) zawiera wybór wierszy z dwóch ostatnich tomów Zagajewskiego w przekładzie wybitnej tłumaczki Ireny Grönberg. To poezja poruszająca się między teraźniejszością a wspomnieniami, Europą a Ameryką, prozaiczną śmiercią i nieoczekiwanymi chwilami radości.

Więcej o książce znajdziesz na stronie wydawcy Norstedts Förlag (po szwedzku), a o autorze na stronie Culture.pl.

Projekt jest wynikiem współpracy między wydawnictwem Norstedts Förlag, Instytutem Polskim w Sztokholmie a organizacjami: Rönnells Vänner, Kulturrådet, Stockholms stad oraz Humlegården Fastigheter.

Scheduled Aktualności >Literatura >Wydarzenia
Rönnells antikvariat, Trygghuset på Birger Jarlsgatan 32 i Stockholm Map

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia