13.02.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia Rönnells antikvariat, Trygghuset på Birger Jarlsgatan 32 i Stockholm

Premiera tomiku poetyckiego, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”): Wieczór o Adamie Zagajewskim w Rönnells antikvariat w Sztokholmie 🗺

W lutym ma premierę tomik poetycki, pt. “Det sanna livet” (pl. „Prawdziwe życie”) z poezją Adama Zagajewskiego – jednego z najważniejszych polskich poetów – w szwedzkim przekładzie Ireny Grönberg oraz przedmową tłumaczki i krytyczki literackiej Emi-Simone Zawall (Norstedts, 2023).

W związku z wydaniem tomiku “Det sanna livet” wieczór 13 lutego 2023 w godz. 17-19 zostanie poświęcony prezentacji tego zbioru poezji Adam Zagajewskiego w antykwariacie Rönnells antikvariat w Sztokholmie! Tomik zaprezentują: poetka Jenny Tunedal, tłumaczka Irena Grönberg oraz tłumaczka i krytyczka literacka Emi-Simone Zawall.

Wstęp wolny, bez potrzeby wcześniejszej rejestracji.

Serdecznie zapraszamy!

Polski poeta Adam Zagajewski odszedł w 2021 roku, ale jego wiersze nie przestają oddziaływać na czytelników. W 2000 roku Zagajewski otrzymał szwedzką nagrodę literacką im. Tomasa Tranströmera: „Za to, że w swojej podróży po współczesnej Europie promuje wartości wolności ducha, i, łącząc mistycyzm z humorem, odsłania ukrytą codzienność.”. Poeta był wielokrotnie wymieniany wśród faworytów do Literackiej Nagrody Nobla, a jego twórczość przez lata zyskała ogromne uznanie na arenie międzynarodowej.

Nowo wydany tomik poetycki “Det sanna livet” (Norstedts, 2023) zawiera wybór wierszy z dwóch ostatnich tomów Zagajewskiego w przekładzie wybitnej tłumaczki Ireny Grönberg. To poezja poruszająca się między teraźniejszością a wspomnieniami, Europą a Ameryką, prozaiczną śmiercią i nieoczekiwanymi chwilami radości.

Więcej o książce znajdziesz na stronie wydawcy Norstedts Förlag (po szwedzku), a o autorze na stronie Culture.pl.

Projekt jest wynikiem współpracy między wydawnictwem Norstedts Förlag, Instytutem Polskim w Sztokholmie a organizacjami: Rönnells Vänner, Kulturrådet, Stockholms stad oraz Humlegården Fastigheter.

Scheduled Aktualności >Literatura >Wydarzenia
Rönnells antikvariat, Trygghuset på Birger Jarlsgatan 32 i Stockholm Map

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia