29.01.2023 Galeria Stadsbiblioteket, Götaplatsen 3, Göteborg

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon – rozmowa o romskim aktywiźmie na polu sztuki 🗺

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.

Rozmowa, zorganizowana w kontekście otwarcia wystawy ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en drom” (Mam marzenie), pokazywanej w Göteborgs Konsthall – Miejskiej Galerii Sztuki w Göteborgu we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, została poprowadzona przez Mię Taikon współpracującą z instytucją Forum för Levande Historia (Forum dla żywej historii w Sztokholmie) oraz organizacją É Romani glinda. Licznie odwiedzone wydarzenie (ok. 50 osób) podjęło wiele ważnych zagadnień związanych z romską kulturą w Szwecji i w Polsce. Dyrektor Instytutu Polskiego podczas spotkania przypomniał postać Alfredy „Nonci” Markowskiej, która podczas IIwś uratowała kilkadziesiąt romskich i żydowskich dzieci romskich. Temat potkał się z dużym zainteresowaniem publiczności w Göteborgu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Göteborgs Konsthall i Stadsbiblioteket we współpracy z Romano Center i Väst oraz Folkuniversitetet i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
Scheduled Galeria
Stadsbiblioteket, Götaplatsen 3, Göteborg Map

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria