29.01.2023 Galeria Stadsbiblioteket, Götaplatsen 3, Göteborg

Fotoreportaż: Małgorzata Mirga-Tas i Fred Taikon – rozmowa o romskim aktywiźmie na polu sztuki 🗺

29 stycznia w Stadsbiblioteket - Bibliotece Miejskiej w Göteborgu odbyła się rozmowa na temat romskiego aktywizmu na polu sztuki z udziałem polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas i szwedzko-romskiego autora książek dla dzieci Freda Taikona, uhonorowanego nagrodą imienia Raula Wallenberga za działalność na rzecz praw Romów w Szwecji.

Rozmowa, zorganizowana w kontekście otwarcia wystawy ”Suno Mangie Dzialas / Jag har en drom” (Mam marzenie), pokazywanej w Göteborgs Konsthall – Miejskiej Galerii Sztuki w Göteborgu we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, została poprowadzona przez Mię Taikon współpracującą z instytucją Forum för Levande Historia (Forum dla żywej historii w Sztokholmie) oraz organizacją É Romani glinda. Licznie odwiedzone wydarzenie (ok. 50 osób) podjęło wiele ważnych zagadnień związanych z romską kulturą w Szwecji i w Polsce. Dyrektor Instytutu Polskiego podczas spotkania przypomniał postać Alfredy „Nonci” Markowskiej, która podczas IIwś uratowała kilkadziesiąt romskich i żydowskich dzieci romskich. Temat potkał się z dużym zainteresowaniem publiczności w Göteborgu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Göteborgs Konsthall i Stadsbiblioteket we współpracy z Romano Center i Väst oraz Folkuniversitetet i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
Scheduled Galeria
Stadsbiblioteket, Götaplatsen 3, Göteborg Map

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria