6.02.2023 - 12.02.2023 Aktualności, Design, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia Stockholmsmässan, Mässvägen 1 Älvsjö, Stockholm

Dwie polskie akademie sztuki ze Szczecina i Krakowa wybrane do sekcji Greenhouse 2023 na tegorocznych targach Stockholm Furniture Fair! 🗺

Tegoroczna edycja festiwalu Stockholm Design Week odbędzie się w dniach 6-12 lutego 2023 r. w Sztokholmie. W ramach SDW organizowane są m.in. Stockholm Furniture Fair, które odbywają się w dniach 7-11 lutego na targach Stockholmsmässan, Älvsjö. W tym roku do udziału w prestiżowej sekcji SFF Greenhouse 2023 zaproszono dwie polskie uczelnie artystyczne Akademię Sztuki w Szczecinie oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie!

“Meble inspirowane eksploracją kosmosu oraz wpływami “kultury sneakersów” – sekcja Greenhouse 2023 jest zaskakująca i eksperymentalna. Jako międzynarodowa platforma dla obiecujących młodych projektantów na Stockholm Furniture Fair, Greenhouse jest sceną dla wschodzących gwiazd designu. Jury wybrało wystawców na rok 2023, w sumie 32 projektantów oraz 30 szkół designu z 18 różnych krajów. Wystawcy 2023 utrzymują niezwykle wysoki poziom figlarności projektów i odkrywczej kreatywności.” (Źródło: SFF23)

Więcej informacji na temat targów Stockholm Furniture Fair znajdziesz tutaj.

Wystawa projektów studentów z Akademii Sztuki w Szczecinie “Imagine”, koordynowana przez właścicieli studia projektowego Kosmos Project – Ewę Bochen i Macieja Jelskiego

Wystawa Imagine to pokaz prac studentów drugiego i trzeciego roku z Pracowni Projektowania Konceptualnego Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracownia prowadzona jest przez studio projektowe Kosmos Project – Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. 

Studenci podjęli temat katastrofy klimatycznej i wiążących się z nią osobistych niepokojów, przeżyć i wątpliwości. 

Dramatyczne zmiany klimatu wyszły poza ramy wizji przyszłości. Ich skutki już otaczają nas każdego dnia. Słyszymy o nich w mediach w kontekście wydarzeń skali globalnej, dotykają nas też w zwykłych, codziennych sytuacjach. Ekstremalnie wysokie temperatury, pożary, susze czy anomalie pogodowe pojawiają się coraz częściej w różnych rejonach świata. Młodzi ludzie dzielą szczególnie wiele obaw związanych z tym problemem, bo to im właśnie przyjdzie mierzyć się ze skutkami zmian.

Oficjalna strona Akademii Sztuki w Szczecinie

Opisy projektów w ramach wystawy "Imagine"
autorka: Marta Masella
tytuł: Szafa gdańska 
Wyobraź sobie Gdańsk zalany przez morze, którego poziom znacznie się podniósł… W związku ze zmianami klimatycznymi już w 2030 roku ten scenariusz może stać się rzeczywistością. Projekt Szafa gdańska zwraca uwagę na sytuację miast przybrzeżnych, które już stają w obliczu zagrożenia powodowanego przez podnoszący się poziom oceanów. 
Oryginalne szafy gdańskie były dużymi i ciężkimi meblami do składowania dobytku. To symbol dobrobytu i mieszczańskiej stabilizacji. W ramach projektu powstał obiekt – połączenie szafy i metalowych beczek, umożliwiających meblowi unoszenie się na wodzie. Cyfrowa forma realizacji pozwala uniknąć zbędnych odpadów i ogranicza produkcję śladu węglowego, który powstałby przy wytwarzaniu i transporcie fizycznego obiektu.

autor: Paweł Wilk
tytuł: Rain Collector
Wyobraź sobie, że parasol już nie musi chronić przed deszczem, bo deszcz pada rzadko. W czasach kryzysu klimatycznego każda kropla wody jest na wagę złota, dlatego trzeba zbierać deszcz, zamiast się przed nim chronić. Ta idea przyświecała powstaniu Rain Collectora, czyli zbiornika na deszczówkę w formie konewki, który zbiera wodę przez odwrócony parasol.
Jego wygląd jest inspirowany projektami grupy Memphis, co ma nieść optymistyczne
przesłanie, że nawet w obliczu katastrofy nadal można się bawić, wnosząc do życia trochę koloru i niecodziennych form. 

autorka: Justyna Sajewicz
tytuł: Antipanic Craddle
Wyobraź sobie, że jest noc. Nagle gaśnie lampka nocna, cichnie szum sprzętów domowych, gasną latarnie za oknem. Robi się tak cicho, że zaczynasz słyszeć bicie swojego serca. Narasta w tobie niepokój, sięgasz po telefon, ale jest rozładowany. Podobnie komputer i inne środki komunikacji. Nie ma prądu, nie ma Internetu. Jesteś sam, nie masz z nikim kontaktu, nie wiesz, co się dzieje ani kiedy to się skończy. Zapada całkowita ciemność. Blackout, czyli przedłużający się brak energii elektrycznej, to jedna z sytuacji, która może się wydarzyć na skutek zmian klimatycznych. Wtedy w mroku zauważasz Antipanic Craddle – fluorescencyjną zabawkę antypaniczną. Obiekt ma na celu wspomaganie użytkownika w sytuacji silnego stresu oraz odwrócenie uwagi od sytuacji wywołującej napięcie.

autorka: Milena Smyl 
tytuł: Water rituals
Wyobraź sobie, że nasze babcie, chcąc zgromadzić zapas wody, musiały pójść po nią do studni, która czasem znajdowała się na podwórku, a czasem w centrum wsi. Wyobrażasz sobie, jak używa się wody, kiedy ma się jej niewiele do dyspozycji? To pytanie zainspirowała obserwacja codziennych rytuałów starszego pokolenia, które, mimo wciąż jeszcze łatwo dostępnej wody, zachowało nawyki planowania jej zużycia i oszczędzania. W związku z podnoszącą się temperaturą na Ziemi w coraz większej ilości miejsc zaczyna brakować wody i kiedyś wszyscy będziemy musieli nauczyć się ją oszczędzać. 
Zaobserwowane rytuały naszych babć utrwalone zostały w serii lnianych, haftowanych tkanin, które niegdyś ozdabiały ściany domów, przypominając ich mieszkańcom o prostych, ale ponadczasowych prawdach, którymi kierowali się nasi przodkowie.

autorka: Alicja Fijał
tytuł: Wizje przyszłości
Wyobraź sobie świat, w którym stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Czy brzmi znajomo? Czy to kolejna bajka zasłyszana w dzieciństwie? Projekt krytycznie przedstawia podejście ogółu społeczeństwa do zmian klimatu. Szklane kule śnieżne, przedstawiające dogasający świat, i związana z nimi dziecięca naiwność służą jako metafora tego, jak dorośli patrzą na otaczający ich świat, co nasuwa skojarzenia z bezrefleksyjną zabawą. Kula w trzech odsłonach przybliża nam wizje, jakie potencjalnie czekają nas w przyszłości. Atlantyda – symbolizuje podnoszący się poziom wód. Zanieczyszczone miasto - pokazuje świat, w którym toksyczne powietrze uniemożliwia życie, a Pustynia – klęskę suszy, na którą jesteśmy skazani przez ocieplający się klimat.

autorka: Aleksandra Brejwo
tytuł: Ostatnia tabliczka czekolady
Wyobraź sobie świat, w którym nie ma czekolady… Trudno uwierzyć, że ukochany produkt wielu osób w 2050 całkowicie zniknie. Kwiaty kakaowca, które po zapyleniu przekształcają się w nasiona potrzebne do produkcji kakao, mają specyficzny kształt. To sprawia, że zapylać je mogą tylko niektóre gatunki owadów. Te zaś są wrażliwe na wzrosty temperatur. Dodatkowo drzewa kakaowca mają szczególne wymagania dotyczące temperatury, wilgotności oraz gleby. Zmiany klimatyczne wpływają na te czynniki, co może doprowadzić do wyginięcia kakaowców. 
Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na konsekwencje naszych ingerencji w środowisku, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Wszystko to zapakowane niczym symboliczna, ostatnia na świecie tabliczka czekolady. Przyszłość może przynieść więcej negatywnych przemian niż tylko brak ulubionego wyrobu cukierniczego. To, z czym przyjdzie się nam mierzyć, może być o wiele poważniejsze w skutkach.

autorki: Oliwia Łobożewicz i Anna Ruiz Malczyk
tytuł: Survival Kid
Wyobraź sobie świat, który nie jest już bezpieczną przystanią, a dzieciństwo sielanką. Świat, w którym twoje dziecko nie potrzebuje lalki czy misia, ale zestawu przetrwania. Ze względu na zmiany klimatyczne do 2050 roku 200 mln ludzi będzie zmuszonych do migracji. Wielkie rzesze dzieci będą musiały zmierzyć się z trudami podróży i poszukiwania bezpiecznego miejsca. Projekt Survival Kid to zestaw, który ma zwrócić uwagę na to, że problemy klimatyczne nie będą dotyczyć tylko dorosłych, ale także najmłodszych. 
Zestaw składa się z płaszcza pomagającego regulować temperaturę ciała, słomki z filtrem oczyszczającym wodę z zanieczyszczeń, krzesiwa pomagającego rozpalić ogień, sporka, latarki oraz zestawu pierwszej pomocy. Wszystko zapakowane do jednej podręcznej torby o przyjaznym dla dzieci wyglądzie.

autor: Paweł Janicki
tytuł: The Finity Gauntlet 
Wyobraź sobie świat bez podstawowych surowców takich jak piasek, miedź czy słodka woda… Surowców, dzięki którym miałeś dach nad głową, mogłeś używać urządzeń elektronicznych czy po prostu wziąć prysznic. Nasza nadmierna eksploatacja środowiska sprawiła, że zasoby surowców ulegają stopniowemu wyczerpaniu. To, co wydawało się nieskończone, okazało się ograniczone i wkrótce będzie niezwykle cenne. W nawiązaniu do serii Marvela powstała The Finity Gauntlet, symboliczna rękawica, zawierająca próbki surowców, których wkrótce może zabraknąć. 

Projekty studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Architektury Wnętrz, Katedra Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz

Projekt 1 Pracownia Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz
prowadzący:
prof. Roman Kurzawski, dr hab. Łukasz Sarnat prof. ASP
studenci uczestniczący w wystawie:
Anna Dudek
Urszula Kraszewska
Weronika Majewska
Natalia Sączek
Projekt 2 Pracownia Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz
prowadzący:
prof. Marek Błażucki,  mgr Anna Markowska-Puzia as.
studenci uczestniczący w wystawie:
Magdalena Kędzior
Paulina Pasztaleniec
Maria Talaga
Julia Trzepizur
Projekt 3 Pracownia Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz
prowadzący:
dr hab. Tomasz Wójcik prof. ASP, mgr Sylwia Siudak-Bielecka as.
studenci uczestniczący w wystawie:
Aleksandra Bosak
Dagmara Jarzyńska
Karolina Parkitna
Anna Włoch
Projekt został zorganizowany przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
from to
Scheduled Aktualności >Design >Sztuka polska >Sztuki wizualne >Wydarzenia
Stockholmsmässan, Mässvägen 1 Älvsjö, Stockholm Map

POLSKIE WYDARZENIA W CENTRUM KULTURY W HANDEN

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Centrum Kultury w Handen zaprasza między innymi na pokazy filmowe, wystawę oraz workshop plastyczny dla dzieci. Wydarzenia są darmowe, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba odebrać swój bilet w recepcji w Bibliotece w Handen.
29 09.2023 06 10.2023 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia