17.01.2023 Galeria Europahuset, Regeringsgatan 65, Stockholm

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023 r. 🗺

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.

Najważniejszym punktem spotkania było powołanie nowego przewodniczącego. Liana Ruokytė-Jonsson, przewodnicząca EUNIC w 2022 roku i attaché kulturalny Ambasady Litwy w Królestwie Szwecji, Republice Finlandii i Królestwie Danii przekazała stanowisko Pawłowi Ruszkiewiczowi, dyrektorowi Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Nowym wiceprzewodniczącym EUNIC Stockholm została Vera Faias Fonseca de Carvalho, dyrektor „Centro de Língua Portuguesa Camões” przy Uniwersytecie Sztokholmskim/Leitorado Camões I.P. Sztokholm.

Ogromne podziękowania dla Liany za jej ciężką pracę jako przewodnicząca. Cieszymy się niezmiernie, że Dyrektor Instytutu Polskiego będzie w tym roku odpowiedzialny za działalność EUNIC Sztokholm! Dziękujemy również Rumuńskiemu Instytutowi Kultury za gościnę wszystkich uczestników spotkania.

Z niecierpliwością wyczekujemy tegorocznych projekty i polecamy śledzić nasze media społecznościowe oraz stronę EUNIC Stockholm, aby nie pominąć żadnych wydarzeń!


Scheduled Galeria
Europahuset, Regeringsgatan 65, Stockholm Map

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.
01 04.2023 Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria