1.04.2023 Galeria Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm

Fotoreportaż: Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o przekładzie literatury polskiej podczas festiwalu literackiego Stockholms Litteraturmässa 2023 🗺

W ten weekend, 1 kwietnia 2023 roku, odbyła się w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie pierwsza edycja po pandemii festiwalu literackiego “Stockholms Litteraturmässa”! W ramach współpracy festiwalu z EUNIC Sztokholm zorganizowany został cykl paneli „Z Europy do Szwecji: budowanie mostów poprzez tłumaczenie literackie”.

EUNIC Sztokholm, jako sieć szwedzkich europejskich instytucji kulturalnych i ambasad, zaprosiła tłumaczy z Czech, Francji, Włoch, Polski i Szwajcarii. W jednej z rozmów, pt. „Tłumacz jako mediator kulturowy”, wzięła udział Patricia Cukrowska, wydawca i tłumacz z Prosak Förlag, która, wraz z tłumaczem Joachimem Forsgrenem, opowiedziała o swojej pracy, o tym jakie trendy dostrzega we współczesnej polskiej i europejskiej literaturze, a także o zmianach na rynku wydawniczym w Szwecji i w Europie. Rozmowę prowadziła fantastyczna moderator Cecilia Hansson.

Dziękujemy wszystkim naszym utalentowanym gościom, organizatorom festiwalu oraz zaangażowanej publiczności za dzień pełen ciekawych rozmów i spotkań! Mamy nadzieję, że ci z Was, którym udało się dotrzeć do Kulturhuset, dowiedzieli się więcej o tym, jak praca tłumacza z języków europejskich wygląda w Szwecji! Do zobaczenia za rok!

Festiwal został zorganizowany we współpracy z Kulturhuset Stadsteatern, Söderbokhandeln, Nätverkstan kulturtidskrifter i EUNIC Stockholm, oraz przy wsparciu Regionu Stockholm i Akademii Szwedzkiej.


Więcej o wydarzeniu znajdziesz w osobnym artykule na naszej stronie tutaj.


Scheduled Galeria
Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm Map

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.
09 09.2023 Galeria

Fotoreportaż: Dwie polskie akademie artystyczne ze Szczecina

Do udziału w sekcji Stockholm Furniture Fair Greenhouse 2023, w ramach tegorocznej edycji festiwalu Stockholm Design Week, zostały zaproszone dwie polskie uczelnie artystyczne: Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W ciągu kilku intensywnych dni targowych, stoiska polskich uczelni odwiedziła liczna szwedzka i międzynarodowa publika. Informacje na temat wystawianych prac, goście mogli otrzymać bezpośrednio od artystów, którzy dzięki współpracy uczelni z Instytutem Polskim byli obecni w Sztokholmie.
06 02.2023 12 02.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polska pisarka Salcia Hałas na Littfest

Podczas siedemnastej edycji festiwalu literatury Littfest w Umeå polska pisarka Salcia Hałas, wraz z autorkami z Rumunii i Litwy, uczestniczyła w panelu EUNIC Stockholm „Środkowo-Wschodnia perspektywa na nową Europę”.
16 03.2023 18 03.2023 Galeria