9.09.2023
Aktualności, Muzyka, Wydarzenia
Göteborgs domkyrka, Kyrkogatan 28, Göteborg
Koncert polskiego zespołu Taraka 🗺
W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
Założony w 2012 roku przez kompozytora, producenta muzycznego oraz autora tekstów Karola Kusa, zespół Taraka tworzy nowoczesne aranżacje muzyczne łączące słowiańską tradycję z elementami żydowskimi i cygańskimi. Zespół uczestniczył także w wielu programach telewizyjnych, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Jedna z piosenek zespołu „Podaj Rękę Ukrainie”, po występie Taraki w 2014 roku podczas rewolucji na Majdanie w Kijowie, stała się symbolem polsko-ukraińskiej przyjaźni.
Partnerami projektu Instytutu Polskiego w Sztokholmie są: Ambasada Ukrainy w Szwecji, Instytut Ukraiński w Szwecji, Nordic Ukrainian Forum, Svenska kyrkan (kościół szwedzki), Centrum Polonijne – Polonia Center Göteborg i Związek Polskich Katolików w Göteborgu.
Spektakl Marty Górnickiej i panel na temat
Program pierwszej edycji festiwalu REACT-festivalen podejmował temat traumy wojennej, reżimu, demokracji oraz dostępu do informacji. Jednym z najmocniejszych punktów programu był chóralny spektakl Matki. Pieśń na czas wojny w reżyserii Marta Górnicka, prezentowany w Sztokholmie, Norrköping, Skellefteå i Göteborgu, a także panel poświęcony roli dziennikarstwa w czasach wojny i dezinformacji, z udziałem m.in. dziennikarza Michael Winiarski.
23
04.2026
10
05.2026
Aktualności, Artykuły, Galeria
PARK AKCJI BURZA – CZWARTA PRZYRODA I
W ramach wydarzenia wykład wygłoszą Marcin Maraszek z Archigrest oraz Magdalena Wnęk z topoScape. Opowiedzą o pracy nad Parkiem Akcji Burza – projektem krajobrazowym zrealizowanym na ruinach zbombardowanej Warszawy. Jednym z kluczowych pojęć związanych z tym projektem jest „czwarta przyroda” – spontanicznie powstające krajobrazy i ekosystemy rozwijające się w opuszczonych, zniszczonych lub postindustrialnych przestrzeniach. Po wykładzie odbędzie się rozmowa moderowana przez Joannę Zawieję, poświęcona ponownemu wykorzystaniu materiałów, kulturze pamięci oraz temu, w jaki sposób pozostałości miasta mogą służyć opowiadaniu historii miejsca i jego przeszłości.
28
05.2026
Aktualności, Artykuły, Design, Historia, Wydarzenia
Dzień Europy w Kungsträdgården 🗓 🗺
Z okazji Dnia Europy przedstawicielstwa państw europejskich, instytuty kultury oraz organizacje partnerskie zapraszają na Europafestivalen – całodniowe wydarzenie pełne występów artystycznych, spotkań, debat, smaków i atrakcji dla całych rodzin.
09
05.2026
Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia