Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗺
Założony w 2012 roku zespół Taraka, tworzący nowoczesne aranżacje muzyczne łączące słowiańską tradycję z elementami żydowskimi i cygańskimi, wykonał między innymi piosenkę „Podaj Rękę Ukrainie”, która po występie Taraki w 2014 roku podczas rewolucji na Majdanie w Kijowie, stała się symbolem polsko-ukraińskiej przyjaźni.
Partnerami projektu Instytutu Polskiego w Sztokholmie byli: Ambasada Ukrainy w Szwecji, Instytut Ukraiński w Szwecji, Nordic Ukrainian Forum, Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Polonijne – Polonia Center Göteborg i Związek Polskich Katolików w Göteborgu oraz Katedra w Göteborgu.
Podczas koncertu, wice Marszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, pomysłodawczyni projektu, otworzyła wystawę pt. „Warszawa-Mariupol-miasto ruin, miasto walki, miasto nadziei”, która powstała z jej inicjatywy w duchu solidarności z walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainą. Miała okazję opowiedzieć o zamyśle jaki towarzyszył jej podczas jej organizowania oraz przedstawić zdjęcia zniszczonej Warszawy z roku 1944 i Mariupola z 2022 r. Podczas wernisażu podziękowała obecnym przedstawicielom strony szwedzkiej, w tym p. Burmistrz Göteborga za okazywaną solidarność i przekazywaną pomoc stronie ukraińskiej.
Obok Pani Marszałek Małgorzaty Gosiewskiej i wicedyrektor Kancelarii Sejmu Natalia Jaśkiewicz w tym ważnym wydarzeniu wziął również udział Ambasador Ukrainy w Szwecji Andrii Plakhotniuk wraz z małżonką, Ambasador Polski Joanna Hofman, Burmistrz Goteborga Aslan Akbas, szefowa departamentu ds. współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta Goteborg Gunnila Bokmark, Konsul Honorowy RP w Göteborgu Goran Hut wraz z małżonką, Dyrektor i przedstawiciele Instytutu Polskiego w Sztokholmie, proboszcz parafii katedralnej w Goteborgu Stefan Hiller, wikary parafii Maria Bergius, przedstawiciele Polonii oraz ukraińskiej społeczności z terenu zachodniej Szwecji.