9.09.2023 Galeria Göteborgs domkyrka, Kyrkogatan 28, Göteborg

Fotoreportaż: Koncert polskiego zespołu Taraka 🗺

9 września w Katedrze w Göteborgu odbył się koncert zespołu Taraka, podczas trasy koncertowej zespołu pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” zainicjowanej przez Panią Małgorzatę Gosiewską, Wicemarszałek Sejmu RP i zorganizowanej w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy.

Założony w 2012 roku zespół Taraka, tworzący nowoczesne aranżacje muzyczne łączące słowiańską tradycję z elementami żydowskimi i cygańskimi, wykonał między innymi piosenkę „Podaj Rękę Ukrainie”, która po występie Taraki w 2014 roku podczas rewolucji na Majdanie w Kijowie, stała się symbolem polsko-ukraińskiej przyjaźni.

Partnerami projektu Instytutu Polskiego w Sztokholmie byli: Ambasada Ukrainy w Szwecji, Instytut Ukraiński w Szwecji, Nordic Ukrainian Forum, Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Polonijne – Polonia Center Göteborg i Związek Polskich Katolików w Göteborgu oraz Katedra w Göteborgu.

Podczas koncertu, wice Marszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, pomysłodawczyni projektu, otworzyła wystawę pt. „Warszawa-Mariupol-miasto ruin, miasto walki, miasto nadziei”, która powstała z jej inicjatywy w duchu solidarności z walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainą. Miała okazję opowiedzieć o zamyśle jaki towarzyszył jej podczas jej organizowania oraz przedstawić zdjęcia zniszczonej Warszawy z roku 1944 i Mariupola z 2022 r. Podczas wernisażu podziękowała obecnym przedstawicielom strony szwedzkiej, w tym p. Burmistrz Göteborga za okazywaną solidarność i przekazywaną pomoc stronie ukraińskiej.

Obok Pani Marszałek Małgorzaty Gosiewskiej i wicedyrektor Kancelarii Sejmu Natalia Jaśkiewicz w tym ważnym wydarzeniu wziął również udział Ambasador Ukrainy w Szwecji Andrii Plakhotniuk wraz z małżonką, Ambasador Polski Joanna Hofman, Burmistrz Goteborga Aslan Akbas, szefowa departamentu ds. współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta Goteborg Gunnila Bokmark, Konsul Honorowy RP w Göteborgu Goran Hut wraz z małżonką, Dyrektor i przedstawiciele Instytutu Polskiego w Sztokholmie, proboszcz parafii katedralnej w Goteborgu Stefan Hiller, wikary parafii Maria Bergius, przedstawiciele Polonii oraz ukraińskiej społeczności z terenu zachodniej Szwecji.


Scheduled Galeria
Göteborgs domkyrka, Kyrkogatan 28, Göteborg Map

Fotoreportaż: Polska sztuka współczesna na wystawie „Crossover”

Den 10 november öppnades utställningen “Crossover” i Studio 44 med verk av bl.a. två polska konstnärer, Konrad Juściński och Jacek Smolicki. Under invigningen presenterade konstnärer sina konstverk och intendenter från kollektivet Flat Octopus berättade om projektets tillkomst. Dessutom ägde performances som inspirerades av utställningens tema rum.
10 11.2023 24 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Polskie animacje na REX Animation Film

Festiwal REX Animation Film Festival prezentuje co roku selekcję nowych filmów animowanych z Europy. W tej edycji do oficjalnego programu festiwalu zakwalifikowały się cztery polskie produkcje. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pokazach i do zobaczenia za rok!
27 10.2023 02 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert fortepianowy w wykonaniu Matyáša Nováka

W ubiegły piątek na scenie Akademii Muzycznej wystąpił wybitny muzyk Matyáš Novák, który wykonał utwory z krajów grupy V4: Czech, Węgier, Słowacji i Polski.
20 10.2023 Galeria