28.09.2023 - 1.10.2023 Galeria Svenska Mässan, Göteborg

Fotoreportaż: Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w Göteborgu 🗺

Tegoroczne Targi Książki w Göteborgu dobiegły końca i w związku z tym pragniemy serdecznie podziękować naszym gościom oraz publiczności za udział! Jesteśmy niezmiernie dumni, że w programie Targów ponownie znalazło się kilka polskich akcentów. Ogromne podziękowania należą się uczestniczącym w wydarzeniu polskim autorom Piotrowi Fiedlerowi i Mikołajowi Łozińskiemu, którzy porwali słuchaczy opowieściami o swoich najnowszych książkach, a także podzielili się przemyśleniami na temat współczesnego polskiego społeczeństwa. Ponadto, podczas Targów po raz pierwszy zaprezentowano książkę „Zeszyt z wierszami z Auschwitz” (2023, Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau).

Polski poeta i autor powieści Piotr Fiedler wziął udział w seminarium poświęconym metropoliom europejskim, gdzie opowiedział m.in. o roli jaką stolica Polski gra w jego debiucie prozatorskim, pt. „Czułość”, przełożonym na język szwedzki przez tłumaczkę Patricię Cukrowską i wydanym przez wydawnictwo Prosak förlag (2023). Ponadto, Piotr przeczytał kilka swoich wierszy na scenie Rum för poesi (pl. pokój poezji) oraz dyskutował ze swoją tłumaczką Patricią Cukrowską na stoisku EUNIC Café Europa na temat brzydkich słów w literaturze pięknej. 

W rozmowie z dziennikarzem Svante Weyler, polski pisarz i publicysta Mikołaj Łoziński opowiedział o swojej książce „Stramer”, która ukaże się w szwedzkim przekładzie już w 2024 roku, a także o swoich żydowskich korzeniach i ich wpływie na jego tożsamość.

W ramach Targów Książki po raz pierwszy zaprezentowano także wydanie książki „Zeszyt z wierszami z Auschwitz” (2023, Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau) i w związku z tym, Instytut Polski, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau oraz Judisk Kultur i Sverige, zorganizował m.in. rozmowy na scenie EUNIC Café Europa z udziałem dyrektora instytutu Pawła Ruszkiewicza, prof. Adama Zdunka oraz dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Ponadto, na scenie kultury żydowskiej zostały odczytane wybrane wiersze z zeszytu w języku polskim, szwedzkim i angielskim przez aktorki Sarę Sommerfeld oraz Małgorzatę Pieczyńską. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki! Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum Auschwitz Piotrowi Cywińskiemu, redaktorce książki Jadwidze Pinderskiej-Lech, współautorom: prof. Bogusławowi Adamowi Zdunekowi, Joannie Ziembińskiej-Kurek oraz Wandzie Witek-Malickiej, tłumaczom: Tomasowi Håkansonowi i Justynie ​​Matkowskiej, a także projektantce składu i okładki Katarzynie Krawczyk. W Szwecji planowane są kolejne wydarzenia wokół książki, o wszystkich nowych inicjatywach związanych z tą tematyką będziemy informować w mediach społecznościowych Instytutu.

Raz jeszcze dziękujemy naszym nieocenionym partnerom: Prosak förlag, EUNIC Stockholm i Miejsce Pamięci Auschwitz/Muzeum Auschwitz, oraz Ambasador Joannie Hofman i całej Ambasadzie RP za wsparcie podczas tegorocznych Targów Książki!


from to
Scheduled Galeria
Svenska Mässan, Göteborg Map

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia

Fotoreportaż: Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym

W sobotę, 25 listopada w kinie Zita Folkets Bio odbył się pokaz filmu “Filip” (Michał Kwieciński, 2022) podczas tegorocznej edycji European Film Festival.
25 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele

W poniedziałkowy wieczór, 11 grudnia, w kościele Adolfa Fredrika, odbył się magiczny koncert bożonarodzeniowy UE. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprezentowała program kolęd wszystkich zakątków Europy.
11 12.2023 Galeria