27.10.2023 - 2.11.2023 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio och Skärisbiografen, Stockholm

Polskie animacje na REX Animation Film Festival 2023 🗺

Tegoroczna edycja REX Animation Film Festival rusza 27 października 2023 i nie zabraknie w niej polskich filmów! Festiwal już po raz ósmy zaprezentuje wybór nowych europejskich filmów animowanych. W tym roku cztery polskie produkcje krótkometrażowe zostały wyselekcjonowane do oficjalnego programu festiwalu. Zapraszamy!

Podczas tegorocznego REX Animation Film Festival zostaną pokazane cztery polskie filmy animowane, w ramach sekcji International Competition 1, International Competition 3, EUNIC for Kids oraz EUNIC Selection. Pokazy odbędą się w kinach Zita Folkets Bio oraz Skärisbiografen w Centrum Kultury Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen.

28 października, godz. 18.00, Zita Folkets Bio, Sala 1 – sekcja International Competition 1

“Everything’s gonna be alright”

Federico Turani

2023 / 5’ 58” / Polska

Frank jest prostym człowiekiem, bez większych zainteresowań czy pragnień. Właściwie nie może ich mieć, ponieważ wszystko, za co się zabiera wychodzi niesamowicie, nawet jeśli nie robi nic. Może być proaktywny, pasywny, nieruchomy, w ruchu, szczęśliwy, smutny, zły: efekt zawsze będzie dla niego korzystny. Choć brzmi to jak sen, w rzeczywistości jest przekleństwem. Frank utknął w strumieniu zielonych świateł, nie czując nic. Gdzie się podziały emocje?

Więcej na temat filmu oraz fragment animacji znajdziesz na oficjalnej stronie producenta Pigeon Productions.

29 października, godz. 15:00, Skärisbiografen w Centrum Kultury Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen – sekcja EUNIC for Kids

“not A fairy tale”

Małgorzata Rybak

2023 / 2’ 53’’ / Polska

Niezwykłe umiejętności latarni ulicznej wywołane przez niespodziewanych gości, niebędących  ludźmi.

Wierzcie lub nie, to prawdziwa historia.

I jest bardzo mało prawdopodobne, że się powtórzy.

Trailer możesz obejrzeć na stronie Vimeo.

30 października, godz. 18.00, Zita Folkets Bio, Sala 1 – sekcja International Competition 3

“Sister” 

Kasia K. Pieróg

2022 / 12’ / Polska

Dwie siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie producenta Yellow Tapir Films.

1 listopada, godz. 17:30, Zita Folkets Bio, Sala 1 – sekcja EUNIC Selection

“In-Between”

Julia Benedyktowicz

2022 / 5′ 58” / Polska

Opowieść o poszukiwaniach: gubieniu i odnajdywaniu – nielinearnych spotkaniach z samym sobą. Bohaterka rozpoczyna podróż w głąb siebie: wkracza i eksploruje przestrzenie swojego wewnętrznego świata, w którym czas płynie inaczej.

Urywki z animacji znajdziesz na stronie zawierającej portfolio artystki Julii Benedyktowicz.

Szczegóły dotyczące REX Animation Film Festival znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu

W ramach współpracy REX Animation Film Festival oraz organizacji EUNIC Stockholm, w tym Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio och Skärisbiografen, Stockholm Map

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia