21.10.2023 Galeria Stadsparken, Södertälje

Fotoreportaż: Iluminacja instalacji „Solspann” (Słoneczny rydwan) polskiego artysty Władysława Hasiora w Södertälje 🗺

W minioną sobotę, 21 października odbyły się obchody 51. rocznicy odsłonięcia instalacji artystycznej polskiego artysty Władysława Hasiora “Solspann” (Słoneczny rydwan) w Parku Miejskim w Södertälje!

Gości powitał reżyser filmowy Roger Sellberg, autor filmu dokumentalnego na temat wizyty Władysława Hasiora w Södertälje w latach 70-tych. Następnie przemowę wygłosił artysta Göran Pettersson i wystąpił lokalny chór “Solspann”. Procesję z pochodniami do rzeźb konnych z instalacji “Solspann” przywitał polskim repertuarem zespół Ukrainian-Polish Orchestra.

Instalacja “Solspann” została wykonana przez Władysława Hasiora w związku z jego wystawą w galerii sztuki Södertälje konsthall, którą artysta stworzył wraz z Jerzym Beresem na zamówienie regionu Södertälje. Rzeźby, jak to często bywa w twórczości Hasiora, są zainspirowane mitologią oraz kulturą starożytnej epoki brązu. Instalacja przedstawia czterokonny zaprzęg ciągnący rydwan Heliosa, personifikacji słońca. Symbolika światła jest kontynuowana w procesji z pochodniami do instalacji “Solspann” i iluminacji rzeźb konnych, która stała się popularnym, corocznym lokalnym wydarzeniem. W roku 2022 odnowiono tę tradycję po kilkuletniej przerwie spowodowanej m.in. pandemią. Ilość uczestników w pochodach wskazuje na wciąż istniejące zainteresowanie magicznym rytuałem i chęć jej kontynuacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie, a naszym partnerom za dobrą współpracę! Projekt jest efektem kolaboracji między organizacjami ABF Södertälje-Nykvarn oraz Kulturhistoriska Föreningen Södertälje, a także galerii sztuki Södertälje konsthall i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Scheduled Galeria
Stadsparken, Södertälje Map

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia

Fotoreportaż: Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym

W sobotę, 25 listopada w kinie Zita Folkets Bio odbył się pokaz filmu “Filip” (Michał Kwieciński, 2022) podczas tegorocznej edycji European Film Festival.
25 11.2023 Galeria

Fotoreportaż: Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele

W poniedziałkowy wieczór, 11 grudnia, w kościele Adolfa Fredrika, odbył się magiczny koncert bożonarodzeniowy UE. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprezentowała program kolęd wszystkich zakątków Europy.
11 12.2023 Galeria