9.12.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia Kulturbiblioteket, Kulturhuset stadsteatern, Stockholm

Wisława Szymborska 100 lat – inauguracja wystawy 🗺

W tym roku mija 100 lat od urodzin Wisławy Szymborskiej. Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Kulturbiblioteket (Biblioteką Centrum Kultury w Sztokholmie) prezentuje z tej okazji wystawę portretów polskiej Noblistki autorstwa Joanna Helander. Wystawa potrwa do 8 stycznia 2024.

Wystawę zainauguruje polska dziennikarka, pisarka i krytyczka literacka Justyna Sobolewska, której najnowszą książką jest biografia Kornela Filipowicza, partnera Wisławy Szymborskiej.

„It is my great pleasure and honor to speak to you surrounded by this exquisite work of Joanna Helander. Wisława Szymborska and Kornel Filipowicz were so lucky that she took such excellent photos of them. Helander captured the personality of this couple.”

Justyna Sobolewska 

Scheduled Aktualności Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia
Kulturbiblioteket, Kulturhuset stadsteatern, Stockholm Map

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia