30.11.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Dzieła Marka Hłaski po szwedzku

N_1 MAREK HŁASKO (Prosak förlag, 2023) to pierwszy z trzech tomów zbierających dzieła polskiego autora Marka Hłasko w szwedzkim tłumaczeniu. Tom pierwszy zawiera dwie z wczesnych powieści pisarza: „Ósmy dzień tygodnia” (1954) i “Cmentarze” (1958), a także powieść autobiograficzną „Piękni dwudziestoletni” (1966). Ostatnie dzieło daje wgląd w twórczość i styl Hłaski oraz jest dokumentacją ówczesnego burzliwego okresu w Polsce. Czerpiąc inspirację z własnych doświadczeń młodego pisarza w powojennej Polsce, Hłasko stworzył powieść cechującą się szczerością, dobitnością i pełną surowych emocji.

Proza Marka Hłaski, znana ze swojej liryczności oraz radykalnej szczerości, zagłębia się w skomplikowane motywy młodości, buntu oraz dążenia, a także przedstawia poszukiwania autentyczności w świecie naznaczonym deziluzją. Analiza ludzkiej psychiki w odniesieniu do powojennej Europy Wschodniej jest dziś równie aktualna, jak wtedy, gdy została napisana. Postać autora jako poety zbuntowanego, cynicznego, ciągle ponurego, pokonanego przez komunistyczną rzeczywistość, którą sam portretował, wryła się w zbiorową świadomość Polaków niczym potężna, pełna błyskawic chmura burzowa. Rzeczywistość powojennej Polski była szara i często absurdalna, co było dla autora zarówno przekleństwem, jak i błogosławieństwem. Bez szaleństwa, które towarzyszyło mu w codziennym życiu, nie napisałby swoich najważniejszych dzieł, które swoim wyjątkowym stylem odzwierciedlają ówczesny ucisk polityczny, nadużycie władzy, nędzę i klaustrofobiczne miasto, w którym nie ma miejsca na miłość.

Książka została przetłumaczona na język szwedzki przez Patricię Cukrowską, która napisała także krótką przedmowę. Okładkę zaprojektował Armando Forlin.

N_1 MAREK HŁASKO jest do kupienia na stronie wydawnictwa 













Marek Hłasko (1934–1969) – polski pisarz urodzony w Warszawie, miał zaledwie 35 lat, gdy zmarł, najprawdopodobniej w wyniku samobójstwa w pokoju hotelowym w Wiesbaden w Niemczech. Udręczona dusza, która swoimi powieściami, opowiadaniami i artykułami zdążyła w ciągu swojego krótkiego życia zapisać się w historii literatury polskiej. W Polsce początkowo chwalono go za pierwszy zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” (1956) i przyznano Nagrodę Literacką Wydawców. Później jednak, Partia Komunistyczna nazywała go zdrajcą i sabotażystą. W 1958 roku udał się na Zachód i już nigdy więcej nie wrócił do Polski, która mimo to była dla niego największym źródłem inspiracji. Większość jego dzieł została odrzucona przez cenzurę państwową, a wiele zostało opublikowanych przez wydawców na emigracji. (Grafika: Zbigniew Kresowaty)









Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia

Polscy goście na Stockholms Internationella Seriefestival 🗓

W ostatni weekend maja odbędzie się kolejna edycja Stockholm International Series Festival [SIS24]. Oprócz targów komiksowych w programie znajdą się seminaria, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, imprezy i wiele więcej. Wśród zaproszonych gości są Janek Koza, polski rysownik oraz Michał Słomka, właściciel wydawnictwa Centrala. Oprócz możliwości spotkania się z Jankiem i Michałem oraz zakupu komiksów wydanych przez Centralę, polscy goście wezmą udział w rozmowie z czeską artystką Lucie Lomová. Zapraszamy!
25 05.2024 26 05.2024 Aktualności, Kino, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia