7.02.2024 Aktualności, Historia, Kino, Wydarzenia Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5

Wykład i dyskusja: Alfreda Markowska 🗺

Zapraszamy na wykład i rozmowę o Alfredzie Markowskiej. W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie organizuje co roku wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu. Muzeum skupia się na wyróżnieniu osobistych historii i prezentuje nowe spojrzenie na historię. Wykład i rozmowa odbędą się w holu muzeum 7 lutego w godzinach 18:00-20:00. Od 17:00 do 17:45 będzie miało również miejsce ogólne zwiedzanie wystawy „Sju liv” (Siedem żyć) z przewodnikiem.

W ramach wydarzenia poznamy szwedzką krewną Alfredy, Dolores „Dolly” Andersen. Wspólnie obejrzymy fragment filmu dokumentalnego pt. „Zagłada Romów” opowiadający o podróży Dolly. Dan Hultqvist, pedagog Muzeum Holokaustu, wyjaśni w jaki sposób i dlaczego naziści dokonali ludobójstwa Romów podczas Holokaustu. Moderatorem dyskusji panelowej jest Mia Taikon z romskiej organizacji È Romani Glinda.

Rozmowa będzie fotografowana i filmowana. Materiał zostanie następnie opublikowany na stronie internetowej É ​​Romani Glinda, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie i w mediach społecznościowych organizacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja poprzez link

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Holokaustu w Sztokholmie (Torsgatan 19) oraz będzie transmitowane na żywo pod linkiem https://fb.me/e/1wp806Okj lub www.youtube.com/live/z763dBhA1CM?si=eEuznl4pD0DS0dCO 

Alfreda Markowska urodziła się w 1926 roku w Polsce i należała do dużej rodziny romskiej, prowadzącej wędrowny tryb życia. Jej rodzina została zamordowana przez hitlerowców w masowej strzelaninie. Alfreda jako jedyna przeżyła masakrę i postanowiła stawić opór nazistom, próbując ratować dzieci w czasie Holokaustu. W sumie, w czasie wojny, uratowała około 50 dzieci romskich i żydowskich. W 2006 roku Alfreda Markowska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski za heroiczne czyny podczas II wojny światowej.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Holokaustu w Sztokholmie we współpracy z É Romani Glinda i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Aktualności Historia Kino Wydarzenia
Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5 Map

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 🗓

Coraz bliżej Święta i rok powoli zbliża się ku końcowi. W związku z tym, chcielibyśmy podsumować, co wspólnie z Wami udało nam się osiągnąć!
24 12.2024 01 01.2025 Aktualności, Galeria

Wizyta studyjna szwedzkich znawców sztuki śladami wystawy

Między 18 a 21 listopada 2024 roku, Camilla Larsson - badaczka, historyk sztuki i wykładowczyni uniwersytetu Södertörns högskola wraz z Mają-Leną Molin - artystyczną dyrektorką galerii Södertälje konsthall, wzięły udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie (PGS), Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Sztokholmie.
18 11.2024 21 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia