7.02.2024 Aktualności, Historia, Kino, Wydarzenia Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5

Wykład i dyskusja: Alfreda Markowska 🗺

Zapraszamy na wykład i rozmowę o Alfredzie Markowskiej. W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie organizuje co roku wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu. Muzeum skupia się na wyróżnieniu osobistych historii i prezentuje nowe spojrzenie na historię. Wykład i rozmowa odbędą się w holu muzeum 7 lutego w godzinach 18:00-20:00. Od 17:00 do 17:45 będzie miało również miejsce ogólne zwiedzanie wystawy „Sju liv” (Siedem żyć) z przewodnikiem.

W ramach wydarzenia poznamy szwedzką krewną Alfredy, Dolores „Dolly” Andersen. Wspólnie obejrzymy fragment filmu dokumentalnego pt. „Zagłada Romów” opowiadający o podróży Dolly. Dan Hultqvist, pedagog Muzeum Holokaustu, wyjaśni w jaki sposób i dlaczego naziści dokonali ludobójstwa Romów podczas Holokaustu. Moderatorem dyskusji panelowej jest Mia Taikon z romskiej organizacji È Romani Glinda.

Rozmowa będzie fotografowana i filmowana. Materiał zostanie następnie opublikowany na stronie internetowej É ​​Romani Glinda, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie i w mediach społecznościowych organizacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja poprzez link

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Holokaustu w Sztokholmie (Torsgatan 19) oraz będzie transmitowane na żywo pod linkiem https://fb.me/e/1wp806Okj lub www.youtube.com/live/z763dBhA1CM?si=eEuznl4pD0DS0dCO 

Alfreda Markowska urodziła się w 1926 roku w Polsce i należała do dużej rodziny romskiej, prowadzącej wędrowny tryb życia. Jej rodzina została zamordowana przez hitlerowców w masowej strzelaninie. Alfreda jako jedyna przeżyła masakrę i postanowiła stawić opór nazistom, próbując ratować dzieci w czasie Holokaustu. W sumie, w czasie wojny, uratowała około 50 dzieci romskich i żydowskich. W 2006 roku Alfreda Markowska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski za heroiczne czyny podczas II wojny światowej.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Holokaustu w Sztokholmie we współpracy z É Romani Glinda i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Aktualności Historia Kino Wydarzenia
Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5 Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia