7.02.2024 Aktualności, Historia, Kino, Wydarzenia Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5

Wykład i dyskusja: Alfreda Markowska 🗺

Zapraszamy na wykład i rozmowę o Alfredzie Markowskiej. W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie organizuje co roku wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu. Muzeum skupia się na wyróżnieniu osobistych historii i prezentuje nowe spojrzenie na historię. Wykład i rozmowa odbędą się w holu muzeum 7 lutego w godzinach 18:00-20:00. Od 17:00 do 17:45 będzie miało również miejsce ogólne zwiedzanie wystawy „Sju liv” (Siedem żyć) z przewodnikiem.

W ramach wydarzenia poznamy szwedzką krewną Alfredy, Dolores „Dolly” Andersen. Wspólnie obejrzymy fragment filmu dokumentalnego pt. „Zagłada Romów” opowiadający o podróży Dolly. Dan Hultqvist, pedagog Muzeum Holokaustu, wyjaśni w jaki sposób i dlaczego naziści dokonali ludobójstwa Romów podczas Holokaustu. Moderatorem dyskusji panelowej jest Mia Taikon z romskiej organizacji È Romani Glinda.

Rozmowa będzie fotografowana i filmowana. Materiał zostanie następnie opublikowany na stronie internetowej É ​​Romani Glinda, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie i w mediach społecznościowych organizacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja poprzez link

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Holokaustu w Sztokholmie (Torsgatan 19) oraz będzie transmitowane na żywo pod linkiem https://fb.me/e/1wp806Okj lub www.youtube.com/live/z763dBhA1CM?si=eEuznl4pD0DS0dCO 

Alfreda Markowska urodziła się w 1926 roku w Polsce i należała do dużej rodziny romskiej, prowadzącej wędrowny tryb życia. Jej rodzina została zamordowana przez hitlerowców w masowej strzelaninie. Alfreda jako jedyna przeżyła masakrę i postanowiła stawić opór nazistom, próbując ratować dzieci w czasie Holokaustu. W sumie, w czasie wojny, uratowała około 50 dzieci romskich i żydowskich. W 2006 roku Alfreda Markowska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski za heroiczne czyny podczas II wojny światowej.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Holokaustu w Sztokholmie we współpracy z É Romani Glinda i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Aktualności Historia Kino Wydarzenia
Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5 Map

Mikołaj Grynberg w Szwecji 🗓 🗺

W marcu nakładem wydawnictwa Rámus förlag ukazała się w Szwecji książka polskiego pisarza Mikołaja Grynberga Rejwach (2017, Nisza, szw. Rabalder) w przekładzie Tomasa Håkansona. W związku z premierą szwedzkiego wydania autor odwiedzi w maju Szwecję i weźmie udział w wydarzeniach odbywających się w trzech różnych miastach.
21 05.2025 25 05.2025 Aktualności, Artykuły, Literatura, Wydarzenia

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Instytut Polski w

Wesołych Świąt Wielkanocnych i dużo słońca!
18 04.2025 21 04.2025 Aktualności, Artykuły

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia