7.02.2024 Aktualności, Historia, Kino, Wydarzenia Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5

Wykład i dyskusja: Alfreda Markowska 🗺

Zapraszamy na wykład i rozmowę o Alfredzie Markowskiej. W związku z przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie organizuje co roku wydarzenia upamiętniające ofiary Holokaustu. Muzeum skupia się na wyróżnieniu osobistych historii i prezentuje nowe spojrzenie na historię. Wykład i rozmowa odbędą się w holu muzeum 7 lutego w godzinach 18:00-20:00. Od 17:00 do 17:45 będzie miało również miejsce ogólne zwiedzanie wystawy „Sju liv” (Siedem żyć) z przewodnikiem.

W ramach wydarzenia poznamy szwedzką krewną Alfredy, Dolores „Dolly” Andersen. Wspólnie obejrzymy fragment filmu dokumentalnego pt. „Zagłada Romów” opowiadający o podróży Dolly. Dan Hultqvist, pedagog Muzeum Holokaustu, wyjaśni w jaki sposób i dlaczego naziści dokonali ludobójstwa Romów podczas Holokaustu. Moderatorem dyskusji panelowej jest Mia Taikon z romskiej organizacji È Romani Glinda.

Rozmowa będzie fotografowana i filmowana. Materiał zostanie następnie opublikowany na stronie internetowej É ​​Romani Glinda, Muzeum Holokaustu w Sztokholmie i w mediach społecznościowych organizacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja poprzez link

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Holokaustu w Sztokholmie (Torsgatan 19) oraz będzie transmitowane na żywo pod linkiem https://fb.me/e/1wp806Okj lub www.youtube.com/live/z763dBhA1CM?si=eEuznl4pD0DS0dCO 

Alfreda Markowska urodziła się w 1926 roku w Polsce i należała do dużej rodziny romskiej, prowadzącej wędrowny tryb życia. Jej rodzina została zamordowana przez hitlerowców w masowej strzelaninie. Alfreda jako jedyna przeżyła masakrę i postanowiła stawić opór nazistom, próbując ratować dzieci w czasie Holokaustu. W sumie, w czasie wojny, uratowała około 50 dzieci romskich i żydowskich. W 2006 roku Alfreda Markowska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski za heroiczne czyny podczas II wojny światowej.

Wydarzenie organizowane jest przez Muzeum Holokaustu w Sztokholmie we współpracy z É Romani Glinda i Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Scheduled Aktualności Historia Kino Wydarzenia
Sveriges museum om Förintelsen, Torsgatan 19, Stockholm, Plan 5 Map

Polscy goście na Stockholms Internationella Seriefestival 🗓

W ostatni weekend maja odbędzie się kolejna edycja Stockholm International Series Festival [SIS24]. Oprócz targów komiksowych w programie znajdą się seminaria, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, imprezy i wiele więcej. Wśród zaproszonych gości są Janek Koza, polski rysownik oraz Michał Słomka, właściciel wydawnictwa Centrala. Oprócz możliwości spotkania się z Jankiem i Michałem oraz zakupu komiksów wydanych przez Centralę, polscy goście wezmą udział w rozmowie z czeską artystką Lucie Lomová. Zapraszamy!
25 05.2024 26 05.2024 Aktualności, Kino, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia