17.04.2015 - 15.06.2015 Film, Program, Wydarzenia, Wystawa

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

Wystawa prezentowana w ramach Polskiej Wiosny Filmowej.

17 kwietnia (piątek) — 15 czerwca 2015 r. (poniedziałek)
Lengyel Intézet, 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

Projekt Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

Wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym, wraz z towarzyszącym jej katalogiem – albumem, przedstawia dorobek jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych.  Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat, zaś pretekstem do jej zaprezentowania jest przypadająca w 2014 roku 60. rocznica debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie).

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadząc archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera posiada największy na świecie zbiór plakatów do filmów Andrzeja Wajdy liczący ponad 420 obiektów. Niezwykłość zbioru polega między innymi na tym, że są w nim egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Wiele z nich stanowi dzieła sztuki same w sobie, bo ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni. Są również prace anonimowe. 
Prezentowana kolekcja plakatów dowodzi ogromnej popularności filmów polskiego reżysera na świecie. Spośród polskich plakacistów na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. 
Zagranicznych twórców reprezentują prace: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, M. Ogasawary, Erharda Gruttera. 
Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja Wajdy. Zbiór ten, do tej pory pozostający w muzealnych magazynach, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

from to
Scheduled Film >Program >Wydarzenia >Wystawa
Map