24.04.2015 Literatura, Program, Wydarzenia

Skrzydła nagród literackich: ANGELUS

W ramach XXII. Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie spotkanie na temat Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

24 kwietnia 2015 r. (piątek), godz. 16.00
Millenáris, Kner Imre terem, Budapest II. Kis Rókus u. 16-20.

Uczestnicy spotkania: Pavol Rankov słowacki pisarz, zeszłoroczny laureat nagrody, Tomasz Grabiński polski tłumacz, Istvan Kerékgyártó, pisarz węgierski.
Moderator: Patrycja Paszt, pisarka, tłumaczka.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS – najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda będzie przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z następujących krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.

Najpierw wydawnictwa zgłaszają dwie książki (autorstwa pisarza polskiego i autora obcojęzycznego w polskim przekładzie). Po sprawdzeniu zgodności z kryteriami powstaje lista książek nominowanych do nagrody. Następnie jury wybiera 14 książek, z których wybiera się finałową siódemkę. W jedną z jesiennych sobót przewodnicząca, podczas uroczystej gali we Wrocławiu, wskazuje zwycięzcę, który otrzymuje 150 tys. złotych i statuetkę autorstwa Ewy Rossario.

Wśród dotychczasowych lauretów spotkać się możemy w między innymi takimi nazwiskami jak Jurij Andruhovics, Martin Pollack, Josef Škvorecký, Szvetlana Alekszijevics, Peter Esterhazy, György Spiró.

W 2014 roku słowacki pisarz Pavol Rankov został podwójnym triumfatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” 2014. Jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek.

 

Scheduled Literatura >Program >Wydarzenia
Map