24.04.2015 Muzyka, Program, Wydarzenia

Warsaw Village Band (PL)

Pesti Estek: Warsaw Village Band (PL), Meszecsinka (HU)

24 kwietnia 2015 r. (piątek), godz. 19.00
Statek A38 – sala koncertowa, Budapest, XI. Petőfi híd budai hídfő

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.

Debiutancki album, „Hop Sa Sa” został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia. Słuchacze Trzeciego Programu Polskiego Radia uznali „Hop Sa Sa” za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album „Wiosna Ludu”, wznowiony w 2003. roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music – „JARO”, a w 2004. przez amerykańskie „Harmonia Mundi/World Village”. „Wiosna Ludu” w 2003. roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.

W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii „Newcomer”.W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji – „Wykorzenienie”. Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii. W Niemczech płyta „Wykorzenienie” została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”. W trakcie trasy koncertowej w Japonii, KzWW bierze udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych mang.

W 2006 KzWW otrzymała „Fryderyka” w kategorii najlepszy album folk/etno za „Wykorzenienie” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy.

W 2008. roku powstaje album z remiksami – „Wymiksowanie”, W kwietniu 2008. roku nagrany zostaje czwarty studyjny album – „Infinity”, którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska w styczniu 2009 roku. Na początku tego roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folkowy 2008.

W kwietniu 2010 album „Infinity” zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. w historii zespołu „Fryderyka” za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010. zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, producenci „Infinity”, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.

Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1. lipca 2011 w ramach koncertu „EUharmonia”, dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny world music. Kolaboracja z weteranami sceny nordic roots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty „NORD”, której nagranie następuje na jesieni 2011.W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa – „NORD”. Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy.

Magdalena Sobczak Kotnarowska: śpiew
Sylwia Świątkowska: śpiew, skrzypce
Ewa Wałecka: śpiew, skrzypce
Miłosz Gawryłkiewicz: trąbka
Paweł Mazurczak: bass
Mariusz Dziurawiec: turntables
Maciej Szajkowski: perkusja, percussions
Piotr Gliński: perkusja, percussions

Dyskogafia:
Hop Sa Sa, 1998
Wiosna Ludu, 2002
Wykorzenienie, 2004
Infinity, 2008
Nord, 2012

 http://www.a38.hu/hu/program/warsaw-village-band-pl-meszecsinka

Scheduled Muzyka >Program >Wydarzenia
Map