14.05.2015 - 4.06.2015 Galeria Platan, Program, Wydarzenia, Wystawa

Bunkier

Wystawa Jánosa Huszti i Péter Szalayego w ramach OFF Biennale.

14 maja (czwartek), godz. 19.00 — 4 czerwca 2015 r. (czwartek)
Latarka (Galeria Platan), 1061 Budapest, Andrássy út. 32

Kuratorzy: Ákos Bánki  i Zsuzska Kozák 

Bunkier to schron, który ochrania przebywających w nim ludzi w czasie wojny lub katastrof naturalnych. Zwykle jest to bardzo ciasne, niewygodne, pozbawione światła miejsce, które może jednak zapewnić bezpieczeństwo i przeżycie. Pod sztandarem konieczności łączy ze sobą najróżniejsze grupy społeczne. W schronie tworzy się nadzwyczajna hierarchia, którą warunkują dwa czynniki: agresja i ludzki instynkt przeżycia. Z bunkrów korzysta się tylko w skrajnych przypadkach, to  przygnębiające miejsca, przechowalnie życia. Kiedy okoliczności zmieniają się na lepsze, szybko o nich zapominamy.

Umiejscowienie wystawy w Galerii Latarka, której wygląd ma cechy bunkra sprawia, że przemawia ona bardziej do odbiorców. Pokazuje ona krytyczne sytuacje w polityce kulturalnej, absurdalne decyzje, łamanie ograniczeń i stawia pod znakiem zapytania tworzone przez innych granice.

Wystawa składa się z serii, zaprojektowanych przez dwóch artystów, betonowych figur, które symbolizują węgierską elitę artystyczną. Wybór osób był pseudo obiektywny, nie brano pod uwagę płci, wieku czy poglądów politycznych. Pojęcie estetyki też nie odgrywało tutaj najważniejszej roli, twórcy wystawy postawili na jej trwałość.       

from to
Scheduled Galeria Platan >Program >Wydarzenia >Wystawa
Map