28.05.2015 Inne, Program, Wydarzenia

Wolność – w równej mierze?

Wolność a kobiety. Debata w ramach cyklu Lekcje o wolności organizowanego przez Instytut Polski i Ambasadę RP w Budapeszcie.

28 maja 2015 r. (czwartek), godz. 18.00
Instytut Polski, 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

W dyskusji panelowej moderowanej przez Alindę Veiszer udział wezmą:
Magdalena Środa – filozofka, feministka, aktywistka społeczna, profesor Zakładu Etyki UW oraz Andrea Pető, historyczka, profesor Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. 

 Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału: budapeszt@instytutpolski.org do 26 maja (wtorek).   

Spotkanie w języku węgierskim!

Profesor Magdalena Środa – adiunktka w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m.in: “Idea godności w historii i etyce” (1993), “Idee, normy i wartości moralne” (1994), “Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze” (1995), “Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne” (1998), “Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), “Kobiety i władza” (2009), “Etyka dla myślących” (2010).

Od 1993 roku jest redaktorką „Etyki” oraz członkinią Rady Naukowej „Przeglądu Filozoficznego”. Była członkinią Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu. Należy do Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również: założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (Uniwersytet Warszawski), członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk, członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas. Wielokrotna stażystka i stypendystka zagraniczna (m.in. USA, Francja, Belgia). Pełniła funkcję ministry Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Marka Belki. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką „Gazety Wyborczej”, tygodnika „Wprost” i Wirtualnej Polski.

Współzałożycielka i liderka Kongresu Kobiet – działającego na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn największego w Polsce ruchu społecznego, którego prawną emanacją jest Stowarzyszenie Kongres Kobiet. Jest członkinią jego Rady Programowej, a także Ministrą Edukacji, Nauki i Sportu w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet (monitoruje działania polityków i poleca ich uwadze obszary, ważne zwłaszcza dla kobiet, które są często pomijane przez władze w bieżącej działalności).

zdjęcie:Wojciech Surdziel

Scheduled Inne >Program >Wydarzenia
Map