2.07.2015 - 8.08.2015 Program, Wydarzenia, Wystawa

Drogi do przełomu

Wystawa plenerowa "Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” pokazuje proces wyzwalania Europy Środkowo-Wschodniej spod dyktatury komunistycznej.

2 lipca (czwartek) — 8 sierpnia 2015 r. (sobota)
Muzeum Narodowy, Múzeumkert, Bp., VIII. Múzeum krt. 14-16.

Wystawa prezentuje też różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu w Europie.
 – Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, organizacji, która zainicjowała kampanię społeczno-edukacyjną „Freedom Express”.

Ekspozycja prezentuje też różne oblicza wolności w tym wolność słowa i wypowiedzi, wolność religii i wyznania czy wolność gospodarczą.
 – Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Wszystkie zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
W uroczystości otwarcia ekspozycji w Brukseli  18 listopada udział wzięli między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i ambasadorowie w Królestwie Belgii z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumunii.

Z ekspozycją można się też zapoznać w Internecie: http://1989.enrs.eu/exhibition

Wydarzenie jest elementem kampanii „Freedom Express”, zainicjowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, realizowanej we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.
Oprócz wystawy, kampania objęła podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.

More: http://1989.enrs.eu/

from to
Scheduled Program Wydarzenia Wystawa
Map