30.07.2015 Muzyka, Program, Wydarzenia

Grzegorz Karnas Trio & Lukács Miklós

Na scenie jazzowej Budapest Music Center ponownie wystąpi razem dwóch fantastycznych muzyków: polski wokalista jazzowy, Grzegorz Karnas i legendarny, węgierski cymbalista Miklós Lukács.

30 lipca 2015 r. (czwartek), godz. 21.00
Budapest Music Center (BMC) Opus Jazz Club, Budapest, IX. Mátyás u. 8.

Grzegorz Karnas. Urodzony na Górnym Śląsku w 1972 r. Zameldowany w „postkopalnianych” Żorach, w bloku z widokiem na 2 elektrownie, 3 kopalnie, liczne haldy, lasy i góry na poludniowym horyzoncie, od dziecka spogladal zatem z szerokiej perspektywy, szczególnie na poludnie i pólnoc. 

Uwielbia lody haagen dazs, wymadrzanie sie w slusznej sprawie, nauke i nauczanie jezyków obcych, wypominanie wad, improwizowanie. Bywa ze wplywy czerpie z negatywnych energii ludzkiej ignorancji, bezczelnosci i bezmyslnosci jak równiez ze sporadycznych ataków zazdrosci. Lubi uwielbiac siebie kiedy to mozliwe. Uwaza to za opoke sily twórczej. „Uprawianie” skromnosci w sztuce czy bardziej pracy scenicznej uwaza za flirt z hipokryzja a latwozauwazalnosc jej natura… 

Jest wrazliwy, a co za tym idzie nerwowy. Posiada stosunkowo niska zdolnosc empatii choc wzrusza „gdzie jest nemo”. W zyciu kieruje sie uchem. Czesto zawodzi go intuicja. Bywa naiwny. Odczytuje to jako znak wciaz dajacej o sobie znac dzieciecej niewinnosci, co napawa go chrzescijanska nadzieja na ostateczne nastanie pokoju na planecie. Ma cierpliwosc do wszystkiego, prócz niektórych ludzi w przeróznych sytuacjach… 

Pochodzi z rodziny bez tradycji muzycznych. niedoszly absolwent dwóch kierunków filologicznych, student trzeciego. Ukończył jedną klasę gitary klasycznej w średniej szkole muzycznej w Rybniku. Jest absolwentem uznawanego w Polsce za prestiżowy Instytutu Jazzu Akademi Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu. 

Laureat nagród na konkursach jazzowych, producent wlasnych plyt. Jako ze i mniej wiecej w tym okresie gdy polska wstapila do unii pokazuje swój repertuar glównie w europejskich klubach jazzowych i oglnomuzycznych (w tym równiez polskich). Milosnik swobody wypowiedzi, obserwator natury samodyscypliny, samozaparcia i wszelkich skrajnosci. 

Współpracował z czołówką młodej polskiej sceny jazzowej (Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Krzysztof ”Dzida” Dziedzic, Michał Miśkiewicz, Adam Kowalewski, Robert Kubiszyn, Sławomir Kurkiewicz czy Łukasz Żyta) jak i z jej legendami (Tomasz Szukalski, Kazimierz Jonkisz). 

W 1998 Karnas został uhonorowany pierwszą nagrodą na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W rok później ukazała sie jego debiutancka płyta „Reinkarnasja” (Nottwo 2002), z którą zagrał koncerty w klubach i na głównych polskich i słowackich festiwalach jazzowych (Miedzynarodowy Festiwal Pianistow Jazzowych w Kaliszu, Jazz Nad Odrą, Bratislava Jazz Days, Jazz Jamboree w studio koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej). 

Lato 2004 przyniosło premierę wyprodukowanej przez muzyka autorskiej płyty „Sny-Dreams of a Ninth Floor”(Ninth Floor Productions 2004), promocja której odbyła się w 2005 r. serią ponad 30 występów w Polsce, Czechach i na Słowacji (Warsaw Summer Jazz Days, Hradec Kralove Jazz Goes to Town, Prague Jazz Open, International Jazz Festival Kosice i wiele innych). Najnowsza produkcja zatytułowana „Ballady Na Koniec Świata” z udziałem wyjątkowego wiolonczelisty- Adama Olesia, ujrzała światło dzienne w połowie kwietnia 2006 r. 

fotó: Paweł Karnowski

Scheduled Muzyka Program Wydarzenia
Map