4.11.2015 Literatura, Program, Wydarzenia

SPOTKANIA

Spotkanie rezydentów z Polski i z Czech, uczestników Wyszehradzkiego Programu Literackiego organizowanego przez Muzeum Literatury im. Sandora Petofiego.

4 listopada 2015 r. (środa), godz. 18.00
Gdańsk Księgarnia i Kawiarnia, 1111 Budapest, Bartók Béla út 46

Naszymi gośćmi będą pisarze, rezydenci z Polski i z Czech. Marie Iljašenko i Kuba Wojtaszczyk uczestnicy Wyszehradzkiego Programu Literackiego organizowanego przez Muzeum Literatury im. Sandora Petofiego, oraz Ilona Witkowska polska poetka, tegoroczny gość programu autorskiego w Peczu. Moderatorem rozmowy będzie Viktoria Kellermann, polonistka, tłumaczka literatury pięknej.

Kuba Wojtaszczyk – rocznik ’86, pisarz, kulturoznawca, absolwent Gender Studies UAM. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. Druga książka „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” ukaże się na początku 2016 roku nakładem Wydawnictwa Akurat. Publikacja trzeciej powieści „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?” planowana jest na jesień 2016 roku. Tłumaczony na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta Prezydent m.st. Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Marie Iljašenko (1983) Urodziła się w Kijowie w rodzinie mieszanej o polskich i czeskich korzeniach. Jej ojciec jest Ukraińcem. Przez jakiś czas mieszkała w Polsce, od 1992 roku w Czechach, mieszka i tworzy w Pradze. Jest absolwentką rusycystyki, komparatystyki literackiej Uniwersytetu Karola w Pradze. Obecnie redaktorka wydawnictwa Slovart, tłumaczy literaturę, prozę i wierszę z polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego na czeski. Wszędzie w Środkowej Europie czuje się jak w domu. Własne wiersze, opowiadania, eseje przez długi czas pisała do szuflady, aż zaczęła publikować swoje dzieła w słowackich, czeskich miesięcznikach. Pierwszy tom wierszy wydano w tym roku (Osip míří na jih), za który nominowana została do Nagrody Dresdner Lyrikpreis.

Ilona Witkowska (ur. 24.10.1987) – poetka, kulturoznawczyni, publicystka.
Publikowała wiersze w takich pismach jak Odra, Rita Baum, ArtPapier, Neurokultura, Cegła, Tygiel kultury oraz teksty publicystyczne w Dzienniku Opinii, Przekroju i polskiej edycji Le Monde Diplomatique.
Występowała na największych polskich festiwalach poetyckich takich jak Manifestacje Poetyckie (Warszawa), Poznań Poetów, Miasto Poezji (Lublin), BUUM (Toruń) i na szczecińskim festiwalu teatralnym Kontrapunkt. Brała udział w wielu różnych, nie tylko literackich, cyklicznych lub jednorazowych przedsięwzięciach artystycznych (m.in. Gadający Pies, Bazaristan, Manifestacja Dzieci).
Laureatka nagrody specjalnej XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2010 r.), dzięki której zadebiutowała książką splendida realta, za którą dostała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut roku (2013 r.); nominowana do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo (2013 r.). W 2013 roku reprezentowała Wrocław na obchodach podpisania umowy partnerskiej z francuskim Lille, gdzie odbyła też dwutygodniową rezydenturę. W 2015 roku brała udział w Printemps des Poètes w Luksemburgu. Jej wiersze tłumaczono na serbski, węgierski, niemiecki, francuski, białoruski i ukraiński. 

Scheduled Literatura Program Wydarzenia