23.04.2016 Literatura, Program, Wydarzenia

Szczepan Twardoch: Morfina

Gościem XXIII. Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapezcie będzie Szczepan Twardoch, z okazji węgierskiego wydania Morfiny.

23 kwietnia 2016 r. (sobota), godz. 13.30
Millenáris, Márai Sándor terem, Bp., II. Kis Rókus utca 16-20.

Szczepan Twardoch: Morfium
Laureat  Paszportu Polityki 2012.

Bóg?
Honor?
Ojczyzna?

Morfina!

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem.

Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i  żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza.

Przed historią jednak uciec się nie da.

Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie –  wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.

Szalona, transowa i odważna powieść.

„MORFINA Szczepana Twardocha to najwspanialsza książka, jaką czytałem od lat. Świetny styl, ogromna wiedza pozwalająca na drobiazgowe stworzenie świata, którego już nie ma, doskonała diagnoza polskości i patriotyzmu, rewelacyjny bohater i bardzo bliska mi filozofia. Jaka szkoda, że już skończyłem czytać…!”
MACIEJ STUHR

„Niedawno skończyłam MORFINĘ, o okupowanej Warszawie z punktu widzenia rozpieszczonego bon vivanta. Czytając, wyobrażałam sobie oparty na niej film, cieszę się, że taki ma powstać”.
MAGDALENA CIELECKA

 http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2422/Morfina—Szczepan-Twardoch

Program:

13:30-14:30 – prezentacja książki (sala im. Sándora Maraiego)
14:30-15:30 – podpisywanie (stoisko węgierskiego wydawnictwa Typotex)
18:00 – 19:00 – Rozmowa z udziałem autorów europejskich: Szczepan Twardoch, Jaroslava Rumpli, Ondreja Štefánik (sala im. Gézy Supki)

Lengyel könyvújdonságok, tájékoztatóanyagok hírek, információk a Varsói Könyvvásár standján (B6)!

Polskie nowości, informacje, foldery New Books from Poland na stoiska Warszawskich Targów Książki (stoisko B6)!

Wsparcie: Polski Instytut Książki

 

Scheduled Literatura Program Wydarzenia