22.10.2016 Muzyka, Program, Wydarzenia

XV. Festiwal Liszta

Recital Liliany Zalesińskiej (mezzo-sopran) i Macieja Grzybowskiego (fortepian).

22 października 2016 r. (sobota), godz. 19.00
Gödöllői Királyi Kastély

Lilianna Zalesińska – mezzosopran
Znana przede wszystkim jako śpiewaczka koncertującainterpretatorka pieśni, muzyki współczesnej, choć nie stroniąca od przedstawień operowych. Jest laureatką polskich i zagranicznych konkursów wokalnych, w tym  I. nagrody (2011) w Międzynarodowym Konkursie Pieśniarskim w Kolonii (z pianistą Piotrem Szymanowiczem). Jeden z jej recitali w Niemczech odbył się pod patronatem światowej sławy śpiewaka Dietricha Fischer-Dieskau. Brała udział w licznych festiwalach, m. in. Proms/Unesco, Łódź Czterech Kultur, który otwierała z pianistą Maciejem Grzybowskim50. Jubileuszowy Festiwal w Łańcucie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Forum Musicum, Festiwal im. A. Didura, Festiwal Rossiniowski, Max Reger Tage w Niemczech, Les Heures Romantiques we Francji.

Brała udział w koncertach z okazji Roku Haydna we Francji, Roku Chopina, Roku Mahlera w Polsce (m. in. w rzadko wystawianej symfonii „Zmartwychwstanie” pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego), Roku Wagnera – recital w Berlinie. Śpiewała także recital na zaproszenie Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie poświęcony twórczości Béli Bartóka.

Artystka brała udział w wystawieniach wielu utworów współczesnych, w tym  światowych prapremierach, m. i.n. podczas festiwali organizowanych przez ISCM na tak prestiżowych scenach jak Konzerthaus, czy Haus der Musik w Wiedniu. Dwukrotnie  inaugurowała festiwal Warszawska Jesień – z NOSPR i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Pierre-André Valade i Pascala Rophé. Śpiewała recitale podczas  Poznańskiej Wiosny Muzycznej oraz kilkakrotnie podczas sesji Musica Moderna. Prapremierowe wykonania swoich utworów powierzali jej kompozytorzy polscy, chińscy, belgijscy, rumuńscy, litewscy. Utwory dla Lilianny Zalesińskiej skomponowali m.in. Alicja Gronau, Olga Hans, Monika Kędziora, Iwona Kisiel,  Aleksandra Garbal, Artur Zagajewski. Lilianna Zalesińska debiutowała na scenie operowej w Operze Kameralnej w Rheinsberg (Niemcy), dzięki wygranej w konkursie wokalnym. Wystąpiła tam w pierwszym niemieckojęzycznym wystawieniu opery G.F. Haendla „Ottone” u wybitnego reżysera  Harrego Kupfera, w przedstawieniu uznanym za wydarzenie artystyczne sezonu. Otrzymała również zaproszenie przez Neue Oper w Wiedniu do współczesnej opery „Schlafes Bruder” Herberta Willi. W maju 2016 r. wystąpiła w bardzo dobrze ocenionej przez krytyków roli Mrs. Grose w premierze opery „The Turn of the Screw” Benjamina Brittena w Operze na Zamku w Szczecinie.     

Lilianna Zalesińska ukończyła z bardzo dobrym wynikiem historię sztuki w Uniwersytecie Warszawskim, następnie z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi (2006) oraz studia podyplomowe w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, uzyskując dyplom z jednogłośnym wyróżnieniem (2008). W zakresie wykonawstwa pieśni kształciła się również w Konserwatorium Królewskim w Brukseli u Udo Reinemanna.
Otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury RP, Rządu Włoskiego i znanej szwajcarskiej fundacji Dr. Roberta i Liny Thyll-Dürr promującej muzyczne talenty.

Maciej Grzybowski – pianista i kameralista
Czterokrotnie nominowany do Paszportów „Polityki”. Nagrał dwie płyty nominowane do nagrody Fryderyk: Dialog (Bach, Schönberg, Berg, Szymański, Mykietyn; Universal) oraz Paweł Szymański – Works for Piano (EMI Classics). W latach 1992-2005 był członkiem zespołu NONSTROM. Jako solista występował na międzynarodowych festiwalach obok takich sław, jak Martha Argerich, Paul Badura-Skoda, Grigorij Sokołow, Ivo Pogorelich, Piotr Anderszewski, Arditti Quartet, London Sinfonietta. W 2005 r. debiutował recitalem w Nowym Jorku oraz koncertował w bolońskiej Sali Mozarta. Rok później wziął udział w Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego, odbywającym się w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i zarejestrowanym przez PWA (NInA).  W Wielkiej Brytanii debiutował na festiwalu „Sounds New” w Canterbury w 2008 r. W tym samym roku zagrał II Koncert fortepianowy op. 4 Andrzeja Czajkowskiego podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. W 2009 r. wystąpił na festiwalu mistrzowskich recitali „Piotr Anderszewski i przyjaciele” oraz debiutował w St. John’s Smith Square (I Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza). W 2012 r. odbył dwa tournées po USA i Kanadzie (m.in. Denver, Boston, Montreal, Toronto, Ottawa). Wykonywał Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego w kraju i za granicą (2013). Podczas Bregenzer Festspiele w Bregencji (Austria) wraz z orkiestrą Wiener Symphoniker pod batutą Paula Daniela zagrał Koncert Andrzeja Czajkowskiego. W 2014 r. udał się w trzecie tournée po Stanach Zjednoczonych (Seattle, Sarasota). W 2015 r. koncertował w Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Swoje utwory dedykowali mu Jerzy Maksymiuk, Paweł Szymański i Paweł Mykietyn.  W roku 2016 r. w Warszawie odbył się Festiwal Macieja Grzybowskiego w najbardziej prestiżowych salach koncertowych stolicy. 

Scheduled Muzyka Program Wydarzenia