2.04.2017 Muzyka, Program, Wydarzenia

Trzaska/Mazur/Jørgensen Trio

Polska awangardowa sceny free jazzowej.

2 kwietnia 2017 r. (niedziela), godz. 19.00
A38 Hajó Budapest, XI. Henryk Sławik rkp. (Petőfi híd budai hídfő )

Trzaska/Mazur/Jørgensen Trio

Mikolaj Trzaska – sax, klarnet
Rafal Mazur – akustyczna gitara basowa
Peter-Ole Jørgensen – perkusja

Mikołaj Trzaska, lider polskiej awangardowej sceny free jazzowej. Współzałożyciel i saksofonista zespołu Miłość, głównego filaru ruchu artystycznego zwanego yass. Grupa współpracowała między innymi z Lesterem Bowie i Tomaszem Stańko. Nagrali pięć albumów. W 2000 Mikołaj w raz z żoną Olą założyli wydawnictwo muzyczne Kilogram Records, które publikuje płyty Mikołaja oraz impro-free jazz. Mikołaj jest dobrze znany na europejskiej i ogólnoświatowej scenie free jazzowej, nagrał wiele płyt i grał na wielu międzynarodowych festiwalach. Współpracuje z wieloma fantastycznymi muzykami, takimi jak Peter Brotzman, Joe McPhee, Joy Rosen, Clementine Gasser, Peeter Uuskyla, Peter Friis Nielsen, Noah Rosen, Peter Jacquemyn, Clayton Thomas. W 2007 zotsał zaproszony przez Kena Vandenmarka do zespołu „Resonanse”, gdzie współpracowała z Timem Daisy, Stevem Swellem, Magnusem Broo, Yuriyem Yaremchukiem, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Michaelem Zerangiem i Per-Ake Holmlanderem. Obecnie Mikołaj zajmuje się komponowaniem muzyki do filmów Wojtka Smarzowskiego (np. „Wołyń”) i wciąż tworzy nowe projekty jazzowe, pomiędzy nimi zaś trio z Rafałem Mazurem i Peterem Ole Jørgensenem

Peter-Ole Jørgensen, jest obecnie jedną z najważniejszych postaci (freeform/improscene) skandynawskiej sceny muzyki improwizowanej. Od dwóch ostatnich dekad jest bardzo kreatywnym uczestnikiem wielu muzycznych zjawisk. 
Jest także właścicielem niezależnego wydawnictwa płytowego (Ninth World Music). Od lat komponuje muzykę do baletu, filmu, performensu a także dla zespołów, którymi kieruje. jako lider i uczestnik, zrealizował około 30 albumów CD.

Jest uczestnikiem takich składow jak; Sweetheart in a Drugstore, David Thomas & Foreigners, The Wild Mans Band z Peterem Brötzmannem, Cockpit Music, Global Guaranty Orchestra, Ghost In The Machine z Evanem Parkerem a takze Dog God. Mial okazje wspolpracowac i nagrywac z takim muzykami jak: David Moss, Phil Minton, Axel Dörner, Steve Lacy, Mats Gustafsson, Thomas Lehn, , Frank Lowe, David Thomas, Evan Parker, Alan Silva, Pat Thomas, Peter Brötzmann, Johannes Bauer, David Moss, Herb Robertson, & Sirone. Ostatni projekt Petera Ole to duet „Live Free or Diet” z wokalistą z kultowej grupy Pere Ubu,  Davidem Thomasem oraz trio z Mikołajem Trzaską i Peterem Friisem Nielsenem.

Rafał Mazur rozpoczął naukę muzyki w dzieciństwie ucząc się na wiolonczeli. W latach 80-tych jego głównym instrumentem została gitara basowa. Od 2000 Rafał gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej według jego wskazówek. Rafał rozwinął indywidualną technikę gry na instrumencie oraz równie indywidualne i oryginalne podejście do swobodnej, spontanicznej improwizacji, w którym sonorystyka, rozszerzone techniki wykonawcze łączą się bezwysiłkowo podczas występów.

Rafał jest również filozofem akademickim a głównym tematem jego badań jest daoistyczna strategia działania w sytuacjach nieoczekiwanych i niezaaranżowanych oraz jej adaptacja do praktyki spontanicznej improwizacji w muzyce współczesnej. Od ponad 10 lat ćwiczy Taiji by znaleźć odpowiedni balans pomiędzy ciałem, umysłem i światem, co jest w jego opinii paradygmatyczną postawą improwizatora. Między innymi współpracuje z takimi muzykami jak: Liudas Mockunas, Raymond Strid, Agusti Fernandez, Guillermo Gregorio, Zlatko Kaucic, Lotte Anker, Anna Kaluza, Mieczyslaw Gorka, Artur Majewski i Martin Kuchen.

Special thank to JazzDenmark and DJBFA for support the concert.

Scheduled Muzyka Program Wydarzenia