13.09.2018 - 17.12.2018 Film, Program Uránia Nemzeti Filmszínház

Niepodległa 🗺

Cykl polskich filmów historycznych w kinie Urania w Budapeszcie

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Polski w Budapeszcie oraz Narodowy Kinoteatr Urania organizuje przegląd polskich filmów o tematyce historycznej. Pokazy odbywać się będą od września do grudnia w największym i najbardziej reprezentacyjnym kinie na Węgrzech, w kinie Urania. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowanych 9 filmów: „Jutro idziemy do kina”, „Wołyń”, „Powstanie Warszawskie”, „Matka Królów”, „Pianista”, „1920. Bitwa warszawska”, „Przesłuchanie”, „Czarny czwartek”, „Zimna wojna”.

Jutro idziemy do kina

Każdej projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z wybitną osobowością życia publicznego, kulturalnego czy naukowego, która przybliży widzom szerszy kontekst historyczny oraz wielowarstwowe tło wydarzeń przedstawianych w  poszczególnych filmach.

Powstanie Warszawkie

Projekt stanowi dopełnienie 24 Polskiej Wiosny Filmowej (12-18 kwietnia), której myśl przewodnia również oscylowała wokół różnych znaczeń i wymiarów wolności. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało 8 filmów, w mniej lub bardziej dosłowny sposób nawiązujących do uniwersalnej wartości, jaką jest wolność. 

Pianista
from to
Scheduled Film Program
Uránia Nemzeti Filmszínház Map