12.09.2018 - 28.09.2018 Galeria Platan, Program, Wydarzenia, Wystawa

AZ ÉN VARSÓM – Tomasz Maniewski kiállitása

TOMASZ MANIEWSKI vs BENCSIK ÁDÁM

TOMASZ MANIEWSKI vs BENCSIK ÁDÁM

Wystawę Tomasz Maniewskiego pt „MOJA WARSZAWA” wprowadzi w stylu slam poetry rapper Ádám Bencsik, pod pseudonimem Ponza w dniu 12 września o godzinie 19.00 w Galerii Platan.

Przez miasto, w którym mieszkamy, dzień w dzień przebiegamy gnani codziennymi sprawami. Przystanek – sklep – autobus – metro – dom. Ale wystarczy przejść trochę wolniej, wsłuchać się w szum ulicy, wyłapać fragmenty rozmów, poobserwować. Dostrzec świat trochę inny od naszego. Nie zabraknie w nim różnego rodzaju włóczęgów, bezdomnych i żebraków. Do plastikowych kubeczków wpadają wysępione monety, słychać ulicznych muzyków, walają się puste puszki, które za chwilę trafią do toreb zbieraczy. Stykają się dwa światy – mieszkańców – i ludzi ulicy, na swój sposób wolnych. To właśnie oni są bohaterami moich obrazów. Uchwycone sceny, usłyszane przypadkiem rozmowy, strzępy dialogów, codzienne i niecodzienne sytuacje – wszystko to pozwala spojrzeć i na miasto, i na nasze życie trochę inaczej. Zobaczyć życie miasta, mojego miasta – Warszawy.

„Malarz chodzi i patrzy. Nie bez ironicznego dystansu i satyrycznego pazura, (…) dobiera środki adekwatne do opisywanego świata. Ekspresyjne pociągnięcia pędzlem, uproszczony rysunek, przygaszone kolory tła rozbijane krzykliwą czerwienią czy wibrującym pomarańczem. (…) Swoistym komentarzem są napisy na obrazach. Te autorskie glosy stanowią interpretacyjną wskazówkę i zdradzają literacką wrażliwość malarza”.

Krzysztof Dziedzic, ze wstępu do katalogu wystawy „Elegancko musi być!”, Galeria IMPART we Wrocławiu, 2011

Tomasz Maniewski ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w Pracowni prof. Haliny Chrostowskiej (1984). Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych: w Polsce (w Warszawie, Poznaniu, Zakopanem, Zielonej Górze, Pruszkowie, Wrocławiu, Konstancinie) oraz we Francji i Japonii. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju, w Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii, Watykanie, Włoszech i na Tajwanie. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Mieszka w Warszawie.

Wystawa potrwa do 28-ego września

from to
Scheduled Galeria Platan Program Wydarzenia Wystawa