23 września 2018 r. (niedziela), godz. 19.00
Lumen Galéria és Kávézó, 1085 Budapest, Horánszky u. 5.
Polish Jazz 1918 – 2018 Budapeszt
Wacław Zimpel (PL)
Wacław Zimpel (PL) – Pándi Balázs (HU)
NAJWYBITNIEJSI MUZYCY JAZZOWI Z POLSKI WE WSPÓŁPRACY Z LOKALNYMI TWÓRCAMI. Polish Jazz 1918 – 2018 w Budapeszcie
Najwybitniejsi polscy eksperymentatorzy jazzowi we wspólnym projekcie z lokalnymi improwizatorami. Już w dniach 22-23 września w Budapeszcie w ramach trasy “Polish Jazz 1918 – 2018” wystąpią najzdolniejsi przedstawiciele polskiego młodego pokolenia – Młynarski Masecki Jazz Band oraz Wacław Zimpel. Muzykom towarzyszyć będzie najbardziej rozpoznawalny węgierski perkusista – Pándi Balázs. Wacław Zimpel i Pándi Balázs spotkają się na scenie po raz pierwszy właśnie w Budapeszcie!
Wacław Zimpel uchodzi za jednego z najbardziej interesujących muzyków Europy. Artystę docenił m.in. New York Times ogłaszając go “muzycznym kameleonem” czy jeden z najważniejszych portali muzycznych na świecie “The Quietus” jego ostatnią płytę nazywając “spektakularną”. W swojej twórczości Zimpel sięga po tradycje muzyczne różnych kultur (m.in. karnatycką, marokańską i żydowską) łącząc je z wpływami amerykańskiego minimalizmu i elektroniką. Zimpel przełamuje granice w muzyce, łączy różne tradycje i szuka w nich tego, co wspólne i uniwersalne. Cenionemu na całym świecie klarneciście na scenie Lumen Kávézó towarzyszyć będzie węgierski perkusista znany ze swojej wszechstronności i przekraczania granic gatunków muzycznych – Pándi Balázs.
Kluczowym elementem projektu Polish Jazz 1918 – 2018 jest stworzenie platformy do spotkania ludzi, którzy są twórcami życia kulturalnego w miastach objętych trasą. Już 20 września w Bratysławie odbędzie się spotkanie networkingowe, podczas którego organizatorzy, aktywiści kultury, muzycy, dziennikarze i pasjonaci muzyki przekraczającej granice będą mogli porozmawiać, wymienić doświadczenia i pomysły na współpracę. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Polish Jazz 1918 – 2018 to zarówno trasa koncertowa najciekawszych polskich muzyków młodego pokolenia jak i międzynarodowe projekty muzyki improwizowanej oraz spotkania z ludźmi kultury. Młynarski Masecki Jazz Band, IRCHA Clarinet Trio oraz Wacław Zimpel wystąpią w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie. W każdym z miast muzycy wejdą we współpracę z uznanymi lokalnymi improwizatorami. W niezależnych ośrodkach kultury odbędą się spotkania networkingowe, w których wezmą udział promotorzy kultury zainteresowani wymianą doświadczeń i współpracą.
Projekt “Polish Jazz 1918 – 2018” został zrealizowany przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty” .
Więcej informacji na stronie: facebook.com/polishjazz19182018/
Bilety dostępne pod adresem: bmc.jegy.hu