5.10.2018 - 2.11.2018 Galeria Platan, Program, Wydarzenia, Wystawa

MIEJSKIE PROTOTYPOWANIE

Wybór najciekawszych mikro-ulepszeń przestrzeni publicznych opracowanych przez polskich projektantów.

5 października (piątek), godz. 18.00 — 2 listopada 2018 r. (piątek)
Galeria Platan

Polskie projekty zmieniające przestrzeń publiczną

Wystawa MIEJSKIE PROTOTYPOWANIE. Polskie projekty zmieniające przestrzeń publiczną. prezentuje wybór najciekawszych mikro-ulepszeń przestrzeni publicznych opracowanych przez polskich projektantów, architektów i studentów polskich wydziałów projektowych.

Przestrzeń publiczna staje się jednym z wiodących obszarów projektowania w ostatnim czasie.  A bardzo ważnym aspektem tych projektów jest także ich interdyscyplinarność. Prezentowane na wystawie projekty powstawały często we współpracy z technologami, fizykami, dźwiękowcami, ornitologami, a także z jednostkami badawczymi na polskich uczelniach wyższych. Te konkretne rozwiązania prezentowane na wystawie uświadamiają nam, że coraz częściej projektant pracuje w zespole, aby odpowiadać na realne potrzeby w przestrzeni miejskiej.

Wystawa prezentuje projekty dedykowane przestrzeniom publicznym polskich miast o różnym charakterze. Czasami są to projekty o charakterze stałym, inne powstały z okazji festiwali i mają charakter tymczasowy i testowy, a jeszcze inne były projektami koncepcyjnymi na polskich uczelniach. Tak szerokie spektrum jednej z dziedzin projektowania pokazuje nam jak temat projektowania przestrzeni publicznej w Polsce jest aktualny i ważny.
Tym, co szczególnie łączy wszystkie prezentowane projekty na wystawie „Miejskie prototypowanie” jest odpowiedź na konkretne potrzeby w przestrzeniach miejskich i realna poprawa ich jakości przy pomocy mikro-ulepszeń.
Wystawie towarzyszyć będzie także instalacja IN-SITU w ogrodzie Willi György Ráth, należącej do Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Program  POLSKA 100 prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich stu lat, które nadal inspirują twórców i odbiorców na całym świecie.
Porjekt zorganizowano we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Instytutem Polskim w Budapeszcie oraz Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Wydarzenie jest oficjalnym programem Design Week Budapest 2018.

https://culture.pl/pl/wydarzenie/dwie-polskie-wystawy-na-budapest-design-week

Paweł Grobelny / www.pawelgrobelny.com

from to
Scheduled Galeria Platan Program Wydarzenia Wystawa