18.03.2018 Muzyka, Program, Wydarzenia

Capella Cracoviensis (PL)

Uroczysty koncert z okazji Święta 11 Listopada oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

18 listopada 2018 r. (niedziela), godz. 17.00
Óbudai Társaskör, Budapest, III. Kiskorona u. 7.

Utwory Mikołaja Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego, Arvo Pӓrta oraz Paula Hindemitha
Dyrygent, kierownik artystyczny – Jan Tomasz Adamus

CAPELLA CRACOVIENSIS – orkiestra i zespół wokalny – jest jedną z najciekawszych formacji na współczesnej scenie muzyki klasycznej. Wykonuje repertuar od polifonii renesansowej po  romantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Dzięki konsekwentnemu wsparciu Miasta Krakowa realizuje swoje idee artystyczne w sposób bezkompromisowy, na światowym poziomie artystycznym.
Capella Cracoviensis powstała w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza, który dzieło tworzenia przy instytucji zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej powierzył Stanisławowi Gałońskiemu. Z biegiem lat Capella Cracoviensis usamodzielniła się organizacyjnie, grając różnorodny repertuar od średniowiecza po prawykonania muzyki współczesnej. Od listopada 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Jan Tomasz Adamus.
Zespół  jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych: Bachfest Leipzig, Schwetzingen SWR Festspiele, Händel Festspiele Halle, Haydn Festspiele Brühl, Opéra Royal Versailles, Theater an der Wien, NOSPR Katowice, Filharmonia Szczecińska, a także w Brukseli Gandawie, Lwów, Rydze, Tallinie, Erywaniu, Tibilisi, Kijowie.
Capella Cracoviensis regularnie zaprasza gościnnych dyrygentów, koncertmistrzów i solistów: Evelino Pidó, Christophe Rousset, Alessandro Moccia, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott, Paul McCreesh.
Jednym z największych sukcesów zespołu było wykonanie w Krakowie 27.08.2016 w jeden dzień na historycznych instrumentach kompletu symfonii Beethovena z transmisją radiową na żywo. Wystąpiło 90 instrumentalistów, 44 śpiewaków i 5 dyrygentów z 14 krajów, na widowni zasiadło 2300 osób.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Wstęp wolny.

 

Scheduled Muzyka Program Wydarzenia