5.09.2019 - 31.10.2019 Galeria Platan, Program, Wydarzenia, Wystawa

Tadeusz Rolke. Fotografia momentu

Na wystawie w Galerii Platan pokazujemy zdjęcia jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce.

5 września (czwartek), godz. 18.00 — 31 października 2019 r. (czwartek),
Platán Galéria, Budapest, VI. Andrássy út 32.

Na wystawie w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie pokazujemy zdjęcia jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce, który od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem. Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. 

Archiwum Tadeusza Rolke zawiera blisko sto tysięcy zdjęć, z których najwcześniejsze pochodzą z lat 40. XX wieku. Fotografie te stanowią cenną kolekcję związaną z historią Polski i Warszawy oraz z historią sztuki współczesnej. Fotograf w ciągu ponad 60 lat swojej pracy zawodowej bez trudu zmieniał konwencje: był fotoreporterem, fotografem mody, autorem wysublimowanych portretów, zdjęć reklamowych oraz twórcą fotografii kreacyjnej.

Zbiór warszawskich fotografii jest esencją lat 50. i 60. – stare ubogie kamienice i ich mieszkańcy, to znów nowa socrealistyczna architektura z placem Konstytucji, pierzeją Alej Jerozolimskich oraz Pałacem Kultury i Nauki jako świątynią komunizmu. To młodzież, która bawi się w wesołym miasteczku przy moście Poniatowskiego, przekupka, która kłóci się z milicjantem na jednym ze stołecznych placów, i kadry z więzienia śledczego „Toledo” na Pradze, gdzie w 1952 roku Tadeusz Rolke przesiedział 9 miesięcy, a dokąd w 1957 wrócił jako fotoreporter.

W tym miejskim entourage’u pojawiają się także piękne kobiety – dziewczyny, narzeczone autora oraz modelki. Tadeusz Rolke kocha kobiety i lubi je fotografować. Na jego zdjęciach są jakby nieobecne, zamyślone, onieśmielone, kokieteryjne – piękne. Zabiera je na ulice Warszawy, do galerii sztuki i w plener. Gdy kupił skuter lambretta, wprowadził go w swój fotograficzny kadr, a pojazd stał się jednym z nieodłącznych emblematów lat 60.

W portfolio autora ogromną rolę odgrywa portret. Jego siłą jest prostota, pokazanie portretowanych osób w ich naturalnym środowisku, w zwykłych sytuacjach, mieszkaniach, pracowniach lub w przestrzeni miasta. Są to często osoby znane: aktorzy, pisarze, malarze i inni artyści oraz naukowcy. Widać, że lubią, cenią i akceptują fotografa, nie ma między nimi krępującego dystansu, jest jednym z nich.

Zapraszamy Państwa do Jego świata. Świata widzianego oczami fotoreportera, fotografa, artysty – Tadeusza Rolke.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Instytut Polski w Budapeszcie
Kuratorzy: Anna Maria Brzezińska, Małgorzata Purzyńska
Koordynacja: Anna Adamczyk
Projekt graficzny: Studio Matosek/Niezgoda, Krzysztof Ducki
Partnerzy: Agencja Gazeta, Galeria Le Guern, Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF)

Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Agencja Gazeta oraz prywatnej kolekcji Tadeusza Rolke.

Wernisaż: 5 września (czwartek) 2019 r., godz. 18:00

from to
Scheduled Galeria Platan >Program >Wydarzenia >Wystawa

Koncert Marka Stefańskiego 🗓

Kościół św. Macieja w Budapeszcie
01 05.2022 Muzyka, Program

Koncert Hani Rani 🗓

Budapeszt, A38 Hajó
15 05.2022 Muzyka, Program

28. Polska Wiosna Filmowa 🗓

4-8 maja 2022
04 05.2022 08 05.2022 Film, Program, Wiadomości