4.09.2020 Galeria Platan, Program, Wiadomości, Wystawa

Ku wolności. Fotografie Stanisława Markowskiego 1976-1987

Wystawa w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie przygotowana z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności.

Stanisław Markowski (urodzony 8 maja 1949 r. w Częstochowie), wybitny polski artysta fotografik, twórca fotografii faktu, dokumentujący najważniejsze wydarzenia najnowszej historii Polski, zwłaszcza walkę narodu polskiego z reżimem komunistycznym. Towarzyszył z aparatem w ręku rodzącej się Solidarności w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Fotografował też m.in. wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, a także wprowadzenie w Polsce stanu wojennego oraz jego tragiczne następstwa (np. pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki). Współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie „Człowiek z Żelaza”. W związku ze swoją działalnością był inwigilowany i szykanowany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa.

Prócz fotografii, jego pasją jest muzyka. Komponuje, gra na pianinie, śpiewa. Tworzy muzykę głównie do poezji polskiej, śpiewa również poezję własną. W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta pt. „Solidarni”, która stała się oficjalnym hymnem Solidarności.

Uroczyste otwarcie wystawy, podczas którego wykład wygłosił Áron Máthé, wiceprezes Komitetu Pamięci Narodowej:

Jego prace prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i demokracji.

Wystawa otwarta w Galerii Platan (1061 Budapest, Andrássy út 32.) od 4 września 2020 r., w dni powszednie od 10.00 do 18.00.

Scheduled Galeria Platan Program Wiadomości Wystawa