Z uwagi na stan epidemiczny projekt pt. Z Nikiforem na Węgry – z Violą Berki do Polski w tym roku został zrealizowany w formie online, mając nadzieję, że w 2021 roku wystawę – zorganizowaną z prac Nikifora – można będzie obejrzeć na żywo w galerii Instytutu Polskiego w Budapeszcie oraz w Muzeum im. Jánosa Thormy w Kiskunhalas.
Głównym celem projektu jest prezentacja cennych dzieł sztuki: wybranych z kolekcji muzeum nowosądeckiego prac Nikifora – Epifana Drowniaka (1895-1968) oraz prac Violi Berki (1932-2001) ze zbiorów muzeum w Kiskunhalas, a także wydanie ich wspólnego katalogu w wersji drukowanej i online.
Nikifor zwany też Nikiforem Krynickim (właśc. Epifan Drowniak) urodził się w 1895 roku w Krynicy (?), zmarł w 1968, w sanatorium w Foluszu. Samouk, zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów, łemkowskiego pochodzenia. Nikifor żył samotnie, w nędzy, przez większość życia będąc uważanym za niepełnosprawnego intelektualnie. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Był pochłonięty pasją malarską. Pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.
Viola Berki – artystka malarka, graficzka, urodzona w Kiskunhalas w rodzinie inteligenckich ziemian. Studiowała malarstwo w Wyższej Szkole Artystycznej, jej mistrzem był Géza Fónyi. Wielką rolę w życiu i karierze artystycznej pełniła jej rodzina, m. in. bliski krewny, malarz János Thorma. Dzięki wybranemu indywidualnie językowi formalnemu można jej sztukę uznać za pokrewną sztuce artystów naiwnych.
Oficjalna strona projektu: http://nikiforberki.pl/
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.