22.09.2020 Inne, Program

Święty niepodległości

Z okazji 100. rocznicy Jana Pawła II., z inicjatywy Instytutu Polskiego w Budapeszcie, ukazał się niezwykły album pt. Święty niepodległości wydany przez Wydawnictwo Szülőföld. Album prezentuje unikatową kolekcję filatelistyczną Rezső Steindla, poświęconą podróżom apostolskim Jana Pawła II.

Album pt. Święty niepodległości powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Budapeszcie, w ślad za wystawą zorganizowaną w Instytucie w 2018 roku, prezentującą unikatową kolekcję filatelistyczną Rezső Steindla, poświęconą podróżom apostolskim Jana Pawła II. 

“Boski atleta”, głosząc Ewangelię, krzewił wszędzie , gdzie się pojawił ideę wolności, niepodległości i sprawiedliwości. Owocował to nie tylko odnową duchową i moralną odwiedzanych społeczeństw, lecz inspirowało także przemiany stricte polityczne, dawało narodom siłę i odwagę do przeciwstawienia się złu. Słusznie zatem możemy nazwać naszego papieża świętym niepodległości – nie tylko w kontekście Polski, ale i w uniwersalnym wymiarze.

Prezentacja albumu w Budapeszcie odbędzie się we wtorek, 22 września 2020 r., o godzinie 18.00 w Śródmiejskim Kościele Najświętszej Marii Panny (Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom – 1056 Budapest, Március 15. tér ).

Po prezentacji albumu w ogrodzie kościoła odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikami św. Jadwigi i Kingi, polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II. 

Wydanie albumu wsparli: Rząd Węgier, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Instytut Polski w Budapeszcie, Stowarzyszenie św. Wojciecha 

Scheduled Inne Program

Zaprojektuj plakat poświęcony 30. Rocznicy powołania Grupy

Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych mamy przyjemność zaprosić do udziału w międzynarodowym konkursie na plakat. Zadaniem konkursowym jest stworzenie plakatu poświęconego 30. rocznicy powołania Grupy Wyszehradzkiej (V4).
02 09.2020 18 10.2020 Inne, Wiadomości

Ku wolności. Fotografie Stanisława Markowskiego 1976-1987 🗓

Wystawa w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie przygotowana z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności.
04 09.2020 Galeria Platan, Program, Wiadomości, Wystawa

Koncert Chopinowski Philippe Giusiano 🗓

A Budapesti Chopin Fesztivál 2020 keretében Philippe Giusiano (Franciaország) Chopin hangversenyének élő közvetítése Duszniki Zdrójból, a 75. Nemzetközi Chopin Fesztivál helyszínéről.
12 08.2020 Chopin, Muzyka, Program