15.10.2020 - 18.10.2020 Film, Program Online

26. POLSKA WIOSNA FILMOWA – JESIENIĄ

Instytut Polski w Budapeszcie pragnie zaprosić miłośników kina na spotkanie z filmami, które już zyskały sobie publiczność.

Od wielu lat wrzesień w Polsce jest miesiącem filmu, głównie ze względu na odbywający się w Gdyni Festiwal Filmowy. W tym roku już po raz 45. święto polskiego kina miało zawitać nad polskie morze 14 września. Jednak z powodu wielu ograniczeń, termin został przełożony na grudzień.  Instytut Polski w Budapeszcie – skoro nie mógł w pełnym wymiarze zorganizować Polskiej Wiosny Filmowej w maju – pragnie zaprosić miłośników kina na spotkanie z filami, które już zyskały sobie publiczność. Wiosna to nie tylko pora roku, ale także stan ducha, kojarzący się z dobrą energią i radością, a więc i Wiosna Filmowa może odbyć się w terminie jesiennym; w trybie online.

Na każdą projekcję Instytut Polski zapewnia 300 biletów bezpłatnych, po uprzedniej rezerwacji.  Rezerwacja biletów rozpocznie się 7 października pod adresem: https://film.artmozi.hu/26-lengyel-filmtavasz-osszel/

Instrukcja w języku węgierskim: https://film.artmozi.hu/tavmozi-hasznalat/

Jak korzystać z kina online krok po kroku

 

15 października 2020 r., godz. 20:00

Supernova

2019, ’78
reżyseria: Bartosz Kruhlik
scenariusz: Bartosz Kruhlik
zdjęcia: Michał dymek
muzyka: Endy Yden
produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka
obsada: Agnieszka Skibicka, Marek Braun, Marcin Hycnar, Marcin Zarzeczny

Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.
Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.

Film który otwiera nową kartę w polskim kinie w kategorii filmów moralnego niepokoju. Jest przypowieścią, którą ogląda się jak „Krótki film o zabijaniu” czy „Krótki film o miłości”, a tutaj o odpowiedzialności. (Tomasz Raczek)

 

16 października 2020 r., godz. 20:00

Córka trenera

2018, ’99
reżyseria: Łukasz Grzegorzek
scenariusz: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
zdjęcia: Weronika Bilska
produkcja: Koskino
obsada: Jacek Braciak, Agata Buzek, Karolina Bruchnicka, Bartłomiej Kowalski

Maciej Kornet podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Chciałby aby była najlepsza. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

Napisy węgierskie do filmu zostały przygotowane przez polsko-węgierskich młodych tłumaczy – w wieku bohaterki filmu – w ramach warsztatów tłumaczenia i techniki dialogów filmowych, wspieranych również przez Instytut Polski.

17 października 2020 r., godz. 20:00

Boże ciało

2019, '117
reżyseria: Jan Komasa
scenariusz: Mateusz Pacewicz
zdjęcia: Piotr Sobociński jr.
produkcja: Aurum Film
obsada: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek

Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.

Światowa premiera „Bożego ciała” miała miejsce podczas Festiwalu w Wenecji, gdzie został tam nagrodzony statuetką Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które niosą humanistyczne wartości. Później były kolejne nagrody (10 nagród podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), aż film trafił na listę pięciu nominowanych obrazów do nagrody Oscara.

Chciałem, żeby widzowie zrozumieli, że ta historia mogła zdarzyć się w różnych miejscach na ziemi. ( Jan Komasa)

18 października 2020 r., godz. 20:00

Ikar. Legenda Mietka Kosza

2019, '119
reżyseria: Maciej Pieprzyca
scenariusz: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Witold Płóciennik
zene: Leszek Możdżer
produkcja: RE Studio
obsada: Dawid Ogrodnik, Cyprian Grabowski, Piotr Adamczyk, Maja Komorowska

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok i trafia pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. Tam chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym ale chce być najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy w kraju i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.

Film Macieja Pieprzycy,  „Ikar. Legenda Mietka Kosza” jest jazzowy. Nie tylko opowiada o jazzmanie, ale ma jazzowy, jazzujący charakter. Muzyka niesie tutaj słowo, towarzyszy aktorstwu, wyzwala założone lub ponadprogramowe uczucia u widza. Muzyka jest w filmie tytułowym Ikarem. Najpierw lot, potem upadek. Dwa bardzo różne dźwięki. (Łukasz Maciejewski)

 

 

 

from to
Scheduled Film Program
Online Map