14.10.2020 Muzyka, Program Budapest Music Center – Opus Jazz Club (Budapest, IX. Mátyás u. 8.)

Polish Jazz 2.0/Sąsiedzi 2

14 października w Budapesztańskim klubie Opus pojawi się, powołany specjalnie na ta okazję międzynarodowy kwartet eksperymentatorów, składający się z reprezentantów czterech krajów – Polski, Węgier, Czech i Ukrainy.

14 października 2020, środa 20.00

Budapest Music Center – Opus Jazz Club (Budapest, IX. Mátyás u. 8.)

Quartet Mikołaj Trzaska/Peter Vrba/Mark Tokar/Balázs Pándi (PL/CZ/UKR/HU)

Projekt Sąsiedzi 2

Liderem tego projektu jest polski saksofonista Mikołaja Trzaska – Ikona polskiej sceny improwizowanej. Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Współzałożyciel, saksofonista grupy Miłość. Komponował i nagrywał muzykę m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego, jak Róża, Wołyń. Współpracował m.in z takimi muzykami, jak: Clemetine Gasser, Noël Akchoté, Peter Friis Nielsen, Paul Wirkus, Johannes Firsch, Peter Ole Jorgensen Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Tomasz Stańko Ken Vandermark.

Węgry reprezentuje perkusista Balazs Pandi – jest znany na scenie noise, break core, doom metal oraz scenie improwizowanej. Współpracował m.i.n. z Merzbow, Venetian Snares, Zu, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, Matsem Gustaffsonem, Keiji Hano.

Przedstawicielem czeskiej sceny jest trębacz Petr Vrba – Multiinstrumentalista znany z eksperymentów na polu wolnej improwizacji, do których najczęściej wykorzystuje trąbkę, klarnet, wibrujące głośniki i rozmaite obiekty znalezione. Uchodzi za jedną z najważniejszych postaci praskiej sceny eksperymentalnej. Współpracował z wieloma muzykami m.in Xavier´em Charles´em, Kai Fagaschinskim, Chris´em Heenan´em, Christof´em Kurzmann´em. Ukrainę reprezentuje kontrabasista Mark Tokar – jest kluczową postacią ukraińskiej sceny improwizowanej. To pierwszy ukraiński muzyk, który wystąpił na prestiżowym festiwalu jazzowym w Chicago w 2012 roku. Jego pierwszy album „Yatoku” (z Yurijem Yaremczukom i Klausem Kugelem) został wydany przez Not Two w 2006 roku. Potem kariera Marka Tokara gwałtownie się rozwinęła. Od 2007 roku jest członkiem projektu Ken Vandermark Resonance.

Okazją do spotkania tych muzyków jest cykl koncertów w ramach programu Polish Jazz/ Sąsiedzi którego pomysłodawcą jest wrocławski ośrodek kultury „Firlej „ całość wspierana jest ze środków Instytutu Adama Mickiewicza promującego polską kulturę za granicą. „Sąsiedzi 2” to wydarzenie, które miało się nie odbyć. Jak wiele spraw w 2020 roku, roku pandemii Covid-19, powinniśmy je odłożyć, wykreślić z kalendarza i zapomnieć. Razem z artystami i partnerami projektu postanowiliśmy jednak inaczej. Ruszymy w naszą coroczną trasę. Zaprezentujemy publiczności polskich muzyków sceny improwizowanej w Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech, w artystycznych kolaboracjach z ich wybitnymi kolegami z tamtych krajów. Wrocławski Firlej niezmiennie od lat promuje polską kulturę za granicą. Wśród najbliższych sąsiadów, w przyjacielskiej atmosferze powstają jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki muzyki improwizowanej, tym razem do posłuchania także w wersji online. Dbajmy o siebie. Róbmy co się da i trochę więcej. Nie dajmy się zwariować. Zapraszam do udziału w projekcie „Sąsiedzi 2”- wersja pandemiczna.

Partnerzy projektu: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Budapeszcie

Scheduled Muzyka Program
Budapest Music Center – Opus Jazz Club (Budapest, IX. Mátyás u. 8.) Map