21.10.2020 Muzyka, Program

W programie WOMEX 2020 polski zespół folkowy Tęgie Chłopy

W programie WOMEX 2020 i w tym roku nie może zabraknąć polskiego akcentu, wystąpi online chyba najbardziej popularny obecnie w Polsce zespół folkowy Tęgie Chłopy.

Po 2015 roku już drugi raz, w dniach 21-25 października 2020 zawita do Budapesztu WOMEX – World Music Expo, największy przegląd światowej sceny world music. Z powodu pandemii jednak większość imprez, także koncerty showcase odbędą się w przestrzeni wirtualnej, czyli na internecie.

W programie showcase i w tym roku nie może zabraknąć polskiego akcentu, dlatego wystąpi w pierwszym dniu, czyli First screening w koncercie online chyba najbardziej popularny obecnie w Polsce zespół folkowy Tęgie Chłopy. Zespół już w zeszłym roku z okazji 80-lecia Instytutu Polskiego w Budapeszcie dał znakomity koncert na scenie postawionej przed Instytutem Polskim.

Program koncertów pierwszego dnia można zobaczyć tutaj: https://www.womex.com/virtual/piranha_arts_1/event/wednesday_21_3

A tu cały program WOMEX 2020: https://www.womex.com/programme/overview

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Scheduled Muzyka Program