26.11.2020 Muzyka, Program, Wiadomości

Wirtuozi V4+

Program „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” miał już pięć edycji lokalnych, emitowanych tylko na Węgrzech. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem widzów organizatorzy postanowili rozszerzyć jego formułę na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z krajów grupy wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji a także z Serbii.

Młodzi wirtuozi z Polski na międzynarodowej scenie!

Już w najbliższy piątek, 27 listopada, w TVP Kultura odbędzie się premiera wyjątkowego show promującego muzyczne talenty „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. W programie uzdolnieni muzycy z Polski: Michał Korzeń, Dawid Siwiecki, Maciej Smolag i Zarina Zaradna oraz reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Serbii w tym samym, uniwersalnym języku, jakim jest muzyka klasyczna, zawalczą o swoją przyszłość.

Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show

„Stawką w programie jest nagroda pieniężna, która z pewnością pozwoli zwycięzcy rozwinąć artystyczne skrzydła. Ale to nie wszystkie korzyści, które czekają na uczestników. Dla młodych muzyków to spełnienie marzeń, by wystąpić przed międzynarodową widownią oraz profesjonalnym jury składającym się z międzynarodowych gwiazd. To program, który zaważy na ich dalszym rozwoju i mam nadzieję otworzy drzwi do kariery. A być zauważonym dla młodego artysty to wielki krok naprzód, tym bardziej, że popularność w przypadku uczestnictwa w programie „Wirtuozi V4+” nie ogranicza się do jednego kraju, to od razu jest sława międzynarodowa.” – komentuje Alicja Węgorzewska, jurorka programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”.

W „Wirtuozach V4+. Międzynarodowy talent show” wśród uczestników zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych artystów z Polski: czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, trzynastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, siedemnastoletni pianista Maciej Smolag oraz dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie.

Oceniać ich będzie profesjonalne jury oraz zaproszeni goście, światowej sławy artyści: Gabriel Prokofiev – brytyjsko-rosyjski kompozytor i producent, wnuk Siergieja Prokofiewa; rosyjski skrzypek Maxim Vengerov; aktorka austriacko – węgierskiego pochodzenia Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

W skład stałego jury programu wchodzą: Alicja Węgorzewska – polska mezzosopranistka, Erika Miklósa – węgierska sopranistka koloraturowa, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego oraz Piotr Valentovic – słowacki dyrygent. Serbię reprezentują w jury naprzemiennie skrzypek Nemanja Radulović i Silvana Grujic, pianistka i dyrektor muzyczna serbskiej telewizji publicznej.

Program „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” miał już pięć edycji lokalnych, emitowanych tylko na Węgrzech. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem widzów organizatorzy postanowili rozszerzyć jego formułę na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z krajów grupy wyszehradzkiej – Czech, Polski, Słowacji a także z Serbii.

 

Talenty rodzą się w domu

Żeby rozwinąć talent u dziecka, najpierw trzeba go odkryć, a w przypadku talentów muzycznych potrzebna jest szczególna wrażliwość rodzica. Muzykalność u dzieci można rozpoznać po tym, jak reagują na muzykę, czy chętnie jej słuchają, czy lubią śpiewać, czy nucą zasłyszane melodie, a może symulują grę na jakimś instrumencie. Rodzic nie musi być muzykiem, wystarczy że uważnie obserwuje swoje dziecko.

-Moi rodzice rozpoznali mój talent muzyczny i wysłali mnie na przesłuchanie do szkoły muzycznej, gdy miałem sześć lat. Wybrałem fortepian, który fascynował mnie od początku. Rodzice nie są zawodowymi muzykami, chociaż tata gra na instrumentach perkusyjnych i gitarze. To pewnie dzięki niemu muzyka stała się moją pasją. Uwielbiam występować na koncertach. To moje życie, to właśnie chciałbym robić w przyszłości. Każde wydarzenie motywuje mnie do pracy i ćwiczeń, doskonalenia swoich umiejętności muzycznych. – opowiada Maciek Smolag ze Słubic (woj.lubuskie), uczestnik talent show „Wirtuozi V4+”.

Dzięki rodzicom, grę na swoim wymarzonym instrumencie rozpoczęła także Zarina Zaradna z Przeźmierowa pod Poznaniem. Wygląda jak aniołek: ma długie blond włosy i uroczą dziecięcą buzię. Na scenie towarzyszy jej pluszowy pies przynoszący szczęście. Zarina, chociaż ma zaledwie dziewięć lat, jest bardzo wytrwała i skupiona.

– Zaczęłam grać na harfie gdy miałam 6 lat. Uczy mnie mama, która zwraca uwagę na to, jak trzymam instrument i jak gram. Uwielbiam harfę, jej brzmienie – jest jak bajka, pełne magii – mówi Zarina.

Uzdolnieni rodzice mieli ogromny wpływ na edukację muzyczną jeszcze jednego z uczestników programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. Razem tworzą rodzinnykwartet na dwa fortepiany i dwa kontrabasy ,spędzając czas na wspólnym muzykowaniu rozwijają rodzinnąpasję do muzyki.

– Moja mama uczy gry na fortepianie, mój tata gra na kontrabasie w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej. Zawsze mogę liczyć na pomoc i wsparcie rodziców, zwłaszcza mamy. Mój brat gra na kontrabasie, często mu towarzyszę. Lubimy grać razem, brat zawsze mnie wspiera. W naszym domu muzyka zawsze była obecna.– relacjonuje Michał Korzeń z Katowic.

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie i chętnie spędzają beztroski czas z dziadkami. A, że talenty bywają dziedziczne, wnuki chętnie idą w ślady swoich dziadków. Tak było w przypadku Dawida Sawickiego z Krzywego koło Sanoka, który wspomina:

– „Muzyką interesowałem się od dziecka. Bardzo ucieszyłem się, gdy w pobliżu mojego domu powstała szkoła muzyczna. Rozpocząłem w niej naukę w wieku siedmiu lat. Inspiracją dla mnie był mój dziadek, który też grał na akordeonie, dzięki niemu wybrałem ten instrument.

Młodzi wirtuozi

Mimo młodego wieku uczestnicy programu już wiedzą, że w przyszłości ich miejsce będzie na scenie lub w studio nagraniowym. Są zdecydowani, wytrwali i konsekwentni. Z uporem dążą do celu i śmiało

spełniają swoje marzenia. Chociaż pochodzą z różnych stron Polski, spotkali się na jednej scenie konkursu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”.

Dla uczestników wyróżnieniem samym w sobie jest zakwalifikowanie się do tego programu. Młodzi muzycy walczą o nagrodę pieniężną przeznaczoną na budowanie dalszej kariery.

– Przystąpiłem do tego konkursu, aby kupić profesjonalny akordeon, który jest kluczowy dla mojego muzycznego rozwoju. Własny akordeon jest moim marzeniem. Chciałbym zostać profesjonalnym muzykiem”. – mówi uczestnik Dawid Siwiecki.

Czy mają tremę? Czy boją się reakcji jury? Ze wsparciem rodziny na pewno jest łatwiej, a gdy przy sobie mają magiczny amulet, świetna forma i pozytywne oceny będą gwarantowane.

-Nie denerwuję się konkursem. Mam dużego pluszowego psa, którego zawsze zabieram ze sobą na scenę, tak na wszelki wypadek. Chciałabym zostać światowej klasy nauczycielką gry na harfie oraz komponować muzykę do filmów dla dzieci”. – odważnie mówi uczestniczka Zarina Zaradna.

Po zakończeniu odcinków finałowych, uczestnicy zagrają szereg koncertów na międzynarodowych scenach. Dla nich jest to ogromna szansa na zdobycie doświadczenia i dalszych perspektyw. Program przestaje być tylko przygodą, a staje się zdecydowanym krokiem na ścieżce kariery zawodowej.

– Przystąpiłem do tego konkursu, ponieważ chciałem przeżyć nową muzyczną przygodę. Chciałbym zostać pianistą jazzowym” – przyznaje uczestnik Michał Korzeń.

Zwycięzcy otrzymają nie tylko możliwość występu przed światowej sławy jury, ale także opiekę menadżerską po zakończeniu programu. Konstruktywna krytyka jest niezwykle ważna w podejmowaniu decyzji artystycznych. To wymaga pokory, samodyscypliny i świadomości, jak wiele pracy trzeba włożyć w grę na instrumencie, by dojść do perfekcji.

– Chciałem zagrać przed profesjonalną komisją sędziowską, dlatego szczególnie cieszę się z udziału w tym konkursie. – dodaje uczestnik Maciej Smolag.

Chociaż motywacje do wzięcia udziału w programie„Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” są różne, uczestników łączą wybitne zdolności, chęć rozwoju, młodość, wytrwałość, perspektywa sukcesu scenicznego. Międzynarodowe spotkanie muzyków klasycznych wspiera integrację. Spektakularna oprawa wizualna dodaje blichtru. Wszystko to składa się na widowiskowy talent show.

– Wszyscy jesteśmy połączeni w tym regionie Europy sercem i duszą. Tutaj w programie, ekspresyjnym narzędziem tego połączenia jest muzyka klasyczna i kultura. Węgrzy, Słowacy, Czesi, Polacy i Serbowie – wszyscy gramy w tym samym języku! – podsumowuje ideę programu jego węgierska producentka Mariann Peller.

„Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”– premiera w TVP Kultura w piątek, 27 listopada o godz. 19.00. Talent show muzyki klasycznej można oglądać również w TVP HD, na streamie TVP Kultura 2 oraz w TVP VOD.

Scheduled Muzyka Program Wiadomości